Nowy kryminał Gai Grzegorzewskiej od jutra w księgarniach

14 grudnia 2012


Laureatka zeszłorocznej Nagrody Wielkiego Kalibru, Gaja Grzegorzewska, napisała nowy kryminał. Na kartach „Grobu” powraca Julia Dobrowolska, piękna prywatna detektywka z blizną, która jest bohaterką wcześniejszych powieści autorki.

Jak autorka wyznała w wywiadzie dla Gazety Wrocławskiej, postać Julii „to odpowiedź na braki w polskiej literaturze kryminalnej. Z reguły bohaterem był facet, męski, który kobiet miał na pęczki. Kobieta była tylko ładnym dodatkiem”. Główna bohaterka książek Grzegorzewskiej odwraca ten schemat. Julia prowadzi śledztwa, sama na siebie zarabia i jest nowoczesna. Lubi sypiać z facetami, których sobie wybiera. Dużo też pije i pali.

Po „Topielicy”, której akcja była osadzona na Mazurach, Grzegorzewska wraca ze swoją bohaterką do Krakowa. Z grobów na cmentarzu Rakowickim znikają zwłoki. Były kochanek Julii inspektor Aaron Goldenthal rozpoczyna śledztwo. W tym samym czasie do Julii Dobrowolskiej zgłasza się z dziwnym zleceniem biznesmen i mafioso Waldemar Linder. Nie jest pewien, czy jego córka rzeczywiście popełniła samobójstwo. By rozwikłać zagadkę, Julia musi poprosić o pomoc kogoś bardzo złego z własnej, nieznanej czytelnikom poprzednich tomów, mrocznej i przerażającej przeszłości.

Wydawnictwo EMG zapowiada, że „Grób” to najbardziej bezkompromisowa i osobista książka Grzegorzewskiej. I najstraszniejsza. Nie tylko dlatego, że dowiemy się z niej, kim była Julia, zanim została detektywką, co ukrywała do tej pory i skąd wzięła się na jej twarzy szpecąca blizna.

Im bardziej powieść nabiera tempa, tym bardziej Kraków staje się miastem ? wbrew temu, co wyobraża sobie reszta Polski ? w którym nie chce się zamieszkać. Czasem w trakcie lektury nie chce się nawet wierzyć, że taki Kraków w ogóle istnieje. Ale Grzegorzewska przekonuje, że tak jest.

„Grób” pojawi się w księgarniach 15 grudnia. Trzy dni później, 18 grudnia o godzinie 19.00, w krakowskiej Księgarni Hiszpańskiej „Elite” (Mały Rynek 4) odbędzie się spotkanie z autorką zorganizowane z okazji premiery powieści.

Poniżej możecie zobaczyć trailer „Grobu”:

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi