Nieznana baśń Andersena odkryta w duńskim archiwum
Przez lata leżała w zapomnieniu na dnie pudła w Duńskich Archiwach Narodowych. Odkryta na początku listopada, jest najprawdopodobniej jedną z najwcześniej napisanych baśni Andersena. „To była ekstaza” – powiedział o chwili odnalezienia sześciu stron rękopisu jego odkrywca Esben Brage.
Brage, emerytowany historyk, trafił na niezwykłe znalezisko podczas przeglądania pudeł z zawartością należącą do bogatych rodzin Odense, rodzinnej miejscowości Andersena. Na dnie jednego z boksów trafił na bardzo dobrze zachowany rękopis, który okazał się być baśnią „Świeca łojowa”, dedykowaną wdowie Bunkeflod. Nazwisko kobiety znane jest badaczom biografii Andersena. Wdowa mieszkała po drugiej stronie ulicy, przy której mieścił się dom pisarza, a sam Andersen bywał u niej częstym gościem. Czytał jej i pożyczał od niej książki. Robił to nawet po przeprowadzce do Kopenhagi, gdy rozpoczął studia.
Ejnar Stig Askgaard, straszy kurator Muzeum H.C. Andersena w Odense, twierdzi, że często dostaje telefony z informacjami o rękopisach, które rzekomo mogły wyjść spod pióra Andersena. W większości wypadków jednak tak nie jest. Tym razem było inaczej.
?Świeca łojowa? jest opowieścią o staraniach świecy, która szuka u krzesiwa pomocy w zapaleniu knota. Została napisana, kiedy Andersen miał 18 lat. Jak powiedział Askaard w rozmowie z serwisem Politiken.dk, jest to prawdopodobnie pierwsza baśń pisarza: „Pokazuje ona, że był zainteresowany bajkami już jako młody człowiek, jeszcze zanim został autorem”.
Dotychczas za pierwszą napisaną przez Andersena baśń uważano powstałą w 1830 roku ?Doedenigen?. Opowieść została później poprawiona i opublikowana w 1835 roku jako ?Towarzysz Podróży?. Jeśli „Świeca łojowa” okaże się autentykiem (co potwierdziło już dwóch duńskich ekspertów), wyprzedzi ?Deodenigen? o siedem lat.
Andersen, syn sprzątaczki i szewca, przyszedł na świat w 1805 roku w Odense, około 170 km od Kopenhagi. Znany na świecie przede wszystkim jako autor 160 baśni, w tym ?Brzydkiego kaczątka? czy ?Małej syrenki?, na swoim koncie ma także powieści, wiersze i dzienniki z podróży. Jego twórczość tłumaczono na wiele języków. Zmarł w 1875 roku.
fot. Statens Arkiver – Danish State Archives
TweetKategoria: newsy