Oryginalna okładka „Blankets” sprzedana za 21 tysięcy dolarów

15 grudnia 2012


Oryginalna ilustracja zdobiąca okładkę najważniejszego dzieła Craiga Thompsona została sprzedana na charytatywnej aukcji za sumę 21 211 dolarów i 11 centów. Pieniądze przeznaczono na pomoc ofiarom powodzi na Filipinach.

Obfite deszcze na początku sierpnia tego roku doprowadziły do zatopienia części Manili i sprawiły, że ponad 850 tysięcy osób utraciło dach nad głową. Aby wspomóc potrzebujących, lokalna sieć księgarni Fully Booked postanowiła zorganizować zbiórkę funduszy. W tym celu poprosiła ulubionych artystów komiksowych i pisarzy, czy nie mogliby przekazać oryginalnych plansz, druków, limitowanych wydań swoich książek lub innych przedmiotów, które trafiły następnie na aukcje wystawione na Ebayu.

Na apel zareagowali m.in. pisarz i scenarzysta komiksowy Neil Gaiman, autor powieści Nicholas Sparks i rysownik „Żywych trupów” Charlie Adlard. Największą gratką aukcji okazała się jednak oryginalna ilustracja, która znalazła się wcześniej na okładce autobiograficznej opowieści rysunkowej Craiga Thompsona „Blankets. Pod śnieżną kołderką”.

Na wysoką cenę, jaką osiągnęła ilustracja, niewątpliwy wpływ ma nie tylko sława komiksu uznanego przez magazyn ?Time? za jedno z dziesięciu najważniejszych dzieł obrazkowych minionego dziesięciolecia, ale również fakt, że Craig Thompson nigdy nie sprzedaje oryginalnych plansz ze swoich prac. W tym zaś przypadku obiecał jeszcze umieścić na odwrocie spersonalizowaną notatkę dla zwycięzcy.

Wydany w 2003 roku „Blankets” to niezwykle ciepła opowieść autobiograficzna o dzieciństwie spędzonym w ewangelickiej rodzinie, pierwszej miłości i dorastaniu. Autor wspomina swoje życie – niezwykle surowe, czasami wręcz brutalne wychowanie przez rodziców; wspólne zabawy i konflikty z bratem; wzniosłe przeżycia i obsesje pierwszej miłości oraz stosunku do Boga. Thompson pokazuje wpływ swojego dzieciństwa i dorastania na jego dorosłe życie, skłaniając czytelników do refleksji nad własnymi przeżyciami. Momentami jest tak intymny, że ma się ochotę zamknąć książkę i przestać go podglądać. Do tej pory komiks przetłumaczono na 14 języków. Polscy czytelnicy mają okazję poznać to wyjątkowe dzieło dzięki wydawnictwu Timof i cisi wspólnicy.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy