Gaja Grzegorzewska

data urodzenia: 11 maja 1980
kraj: Polska
strona internetowa: (brak)

Biografia:

Polska pisarka, absolwentka VIII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie i filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim.

?Zawsze sobie coś pisałam albo rysowałam komiksy? ? mówi o sobie. Jeszcze przed studiami spróbowała swojego pióra w opowiadaniach, dramacie, scenariuszu i komiksie.

Pierwsza jej powieść przeleżała w szufladzie dwa lata, ponieważ autorka nie miała pojęcia, jak ją wydać. Dopiero nakłoniona przez matkę, podeszła na Festiwalu Kryminału do Irka Grina (pisarza a zarazem redaktora prowadzącego serii kryminalnej Polskiej Kolekcji Kryminalnej w wydawnictwie EMG) i przekazała mu maszynopis ?Żniwiarza?. Obiecał, że da odpowiedź za 3 miesiące, ale nie dotrzymywał słowa. Odezwał się już po tygodniu? Powieść poszła do druku w 2006 jako trzeci tom Polskiej Kolekcji Kryminalnej. Następne kryminały najmłodszej polskiej autorki kryminałów również ukazały się w ramach wspomnianej serii. Bohaterką wszystkich jej książek jest prywatna detektywka Julia Dobrowolska.

Grzegorzewska współpracuje z Irkiem Grinem i Marcinem Świetlickim: razem napisali powieść ?Orchidea? i kilka opowiadań, opublikowanych w ?Newsweeku, ?Playboyu?, ?Bluszczu? i ostatnio w antologii ?Miłość we Wrocławiu?.

W 2011 za swoją trzecią samodzielną powieść, „Topielicę”, zdobyła Nagrodę Wielkiego Kalibru. Była również nominowana do Literackiej Nagrody Warmii i Mazur ?Wawrzyn? za 2010 rok.

Obecnie mieszka w Krakowie. Jest adeptka brazylijskiej sztuki walki ? capoeiry.

Książki:

2014 – Betonowy pałac
2012 – Grób
2010 ? Topielica
2009 ? Orchidea (wraz z Irkiem Grinem i Marcinem Świetlickim)
2007 ? Noc z czwartku na niedzielę
2006 ? Żniwiarz