15-21 listopada 2021 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

21 listopada 2021

Wybraliśmy dla was najciekawsze premiery książkowe, które ukazały się w księgarniach w dniach od 15 do 21 listopada. Na które pozycje warto zwrócić uwagę? Zobaczcie!

Ken Follett „Nigdy” | Opis wydawcy: Wielkie katastrofy zaczynają się od problemów, które uznano za zbyt nieistotne, by w porę się nimi zająć. Drobne nieporozumienia, w wyniku niefortunnych zbiegów okoliczności, błyskawicznie i niepostrzeżenie przeradzają się w poważne konflikty. Co najmniej dziewięć państw na świecie posiada arsenał nuklearny. Każde z nich, w sprzyjających okolicznościach, może sięgnąć po ostateczne rozwiązanie. I w mgnieniu oka zniszczyć ziemską cywilizację.

Od spalonej słońcem Sahary, przez obozy dla uchodźców, po gabinety polityków i salony ambasad. Bohaterowie i tchórze, ludzie rozważni i szaleńcy, kochankowie i wrogowie… Całe spektrum świata, który poradził sobie z pandemią, by stanąć w obliczu kryzysu, który może być ostatnim…

Amerykańska prezydent robi wszystko, by uniknąć wydania rozkazu użycia broni jądrowej… Błyskotliwy szef chińskiego wywiadu prowadzi misterną grę, by powstrzymać rząd swojego kraju przed starciem z Zachodem… Agenci CIA rozpracowują w Afryce Północnej struktury islamskich terrorystów… Młoda Afrykanka decyduje się na niebezpieczną podróż przez Saharę, by zapewnić przyszłość swojemu dziecku… Wszyscy oni podejmują ryzyko i poświęcają się, ponieważ wierzą, że są w stanie sprawić, żeby świat stał się lepszym i bezpieczniejszym miejscem. Tylko że to może nie wystarczyć… Bo delikatna równowaga już została zachwiana, a rzeczywistość, jaką znamy, wkrótce rozsypie się w proch. Więcej o książce.

Maciej Marcisz „Książka o przyjaźni” | Opis wydawcy: Kasia, Michał i Dorota znają się od zawsze. Ich przyjaźń przetrwała kilkanaście lat, przeprowadzki do odległych miast, a nawet coraz bardziej rozjeżdżające się życiowe drogi. Gdy jednak skrzętnie skrywana tajemnica wycieka na grupowym czacie, los relacji zaczyna wisieć na włosku. Czy należy walczyć o marniejącą przyjaźń przez wzgląd na stare dobre czasy? A może pewnym rzeczom należy pozwolić umrzeć? Czy nasi rodzice mieli rację, mówiąc, że w pewnym wieku prawdziwych przyjaciół policzymy na palcach jednej ręki?

„Książka o przyjaźni” to powieść o więzach mocniejszych niż miłość, powołaniu i rozczarowującej dorosłości. O tym, kim chcemy się stać dzięki najbliższym ludziom, i o codziennych kompromisach, które oddalają nas od wyobrażeń o nas samych, aż do momentu, kiedy stajemy się zupełnie do nich niepodobni. O wielkiej niewiadomej, którą jest nasze życie – do czasu, kiedy przestaje nią być.

To podróż przez formacyjne doświadczenia trójki przyjaciół – pierwsze miłości, noce spędzone na rozmowach i lekturach, wstyd i akceptację, historyczne wydarzenia i muzyczne festiwale. To opowieść o głosach przyjaciół, które zostają w naszych głowach nawet wtedy, kiedy oni już dawno zniknęli z naszego życia.

Aga Sarzyńska „Małe historie z dużych miast” | Opis wydawcy: Warszawa, Kolkata, Paryż, Hanoi… duże miasta, jeszcze większe kontrasty. Osiem historii ze światowych metropolii, gdzie tradycja zderza się z nowoczesnością, tolerancja z uprzedzeniem, a marzenia z prozą życia.

Przypadkowe zdarzenia łączą losy bohaterów z różnych światów. Trzy odmienne biografie, trzy inne spojrzenia. W paryskiej opowieści Anna ucieka od przeszłości, zaś jej sąsiad Philippe ciągle w niej żyje. Nocna wizyta Hoo i Floo obudzi stare demony, ale również przypomni, co jest najważniejsze w życiu. Dla Jessiki Hanoi jest przystankiem do lepszego świata, z kolei dla Burany otwartą raną, która mimo upływu lat, nadal krwawi. Yankowi wypadek, który połączy losy protagonistów wietnamskiego wątku, uświadomi, jak mało wie o żyjących wokół niego ludziach.

Autorka „Małych historii z dużych miast” zabiera nas w szczególną podróż – do brazylijskiej faweli, obozowiska bezdomnych w Paryżu czy do świata zamożnych kobiet w Teheranie. Opowiada o bólu, strachu, frustracji, ale też o tych chwilach szczęścia, które zawsze za krótko trwają.

„Wróg doskonały”, reż. Kiké Maíllo | Opis wydawcy: Po skończonym wykładzie uznany architekt polskiego pochodzenia Jeremiasz Angust usiłuje dostać się na lotnisko. Po drodze zatrzymuje go roztargniona dziewczyna, która tak jak on chce zdążyć na swój samolot. Oboje spóźnieni są zmuszeni czekać na kolejny lot.

Początkowo ich rozmowa zdaje się być zabawą w uwodzenie, jednak stopniowo przekształca się w niebezpieczną grę. Coraz bardziej zirytowany niechcianym towarzystwem Jeremiasz nie jest w stanie uwolnić się od natrętnej współpasażerki. Dziewczyna z minuty na minutę pcha architekta w coraz bardziej mroczną pułapkę. A przecież wszystko zaczęło się tak niewinnie…

„Wróg doskonały” to 88 minut mistrzowsko narastającego napięcia oraz znakomity debiut Tomasza Kota w zagranicznej produkcji i psychologicznym thrillerze. To również zaskakująca i wciągająca adaptacja powieści Amélie Nothomb „Kosmetyka wroga”, której podjął się hiszpański reżyser Kiké Maíllo. Światowa premiera filmu miała miejsce na 53. MFF w Sitges. Więcej o filmie.

Margaret Oliphant „Otwarte drzwi” | Opis wydawcy: Margaret Oliphant (1828-1897) to szkocka przedstawicielka epoki wiktoriańskiej w literaturze. Choć większość jej dorobku stanowią powieści i studia historyczne, to po latach najwyżej oceniane są – zgodnie przez krytyków i czytelników – jej nowele grozy, objętościowo zwykle dłuższe od tradycyjnych historii o duchach.

Spośród zebranych w tym tomie opowiadań, dwa uznawane są za wybitne przykłady literatury grozy. „Okno biblioteki” zyskało status kultowego, trafiając do legendarnego zbioru „Opowieści z dreszczykiem”. A tytułowe „Otwarte drzwi” to zdaniem samego M.R. Jamesa – autora „Opowieści starego antykwariusza” – jedna z najlepszych nowel w całym gatunku.

Eduard Wierkin „Ten, który stoi za plecami” | Opis wydawcy: Zdawałoby się, że niewinny młodzieńczy wybryk nie poniesie za sobą większych konsekwencji. Ania Somionkowa chciała po prostu utrzeć nosa koleżance za rozpowiadane przez nią plotki i zwróciła się z prośbą o pomoc do Witka Kruglowa, znanego wszystkim fana horroru i lokalnego dziwaka. Mówiono, iż to właśnie on wystraszył dziewczynę ze swojej szkoły tak bardzo, że trafiła do psychiatryka. Czy i tym razem wszystko potoczy się zgodnie z planem i oczekiwaniami realizujących go bohaterów? „Ten, który stoi za plecami” to prawdziwy horror niedomówień, w którym każde kolejne wydarzenie wywraca nasz wcześniejszy tok myślenia, skrywając za mgłą tajemnicy niekoniecznie ostateczne rozwiązanie.

Małgorzata Oliwia Sobczak „Szelest” | Opis wydawcy: Dziennikarka Alicja Grabska dostaje zlecenie przetestowania mobilnej aplikacji Place to Rest, prowadzącej do zagadkowych miejsc na mapie Trójmiasta. W czasie kolejnego z wypadów, w lesie nieopodal sopockiej Łysej Góry, natyka się na ciało zamordowanej młodej kobiety. Czy śmierć zadana ofierze stanowiła karę? A jeśli tak, to za co? Dochodzenie prowadzone przez detektywa Oskara Korde łączy sprawy śmierci nastolatki i studentki dziennikarstwa. Morderca nie zostawił na miejscu przestępstwa żadnych śladów, jedynym tropem pozostaje karta pamięci z zapisanym na niej enigmatycznym filmikiem. Wspólne śledztwo Grabskiej i Kordy wiedzie do mrocznego, pełnego tajemnic i erotyzmu świata, w którym przeszłość nie daje o sobie zapomnieć. Fragment książki.

Bartek Biedrzycki „Po sezonie” | Opis wydawcy: W małych letniskowych miasteczkach żyje się spokojnie, kiedy skończy się już sezon turystyczny. Czasem jedynie ktoś podpali śmietnik albo potłucze szyby na przystanku jednoszynówki. Szeryf Duncton nie daje się ponieść nerwom, kiedy w górach odnaleziony zostaje trup stołecznego geodety. Jednak gdy do miasteczka przybywa konstabl, by zbadać śmierć państwowego urzędnika, w sercu zastępcy szeryfa – Kirowa – odżywają stare demony. Drugi zastępca Deng ma tymczasem własne problemy, bo nad pobliskim jeziorem zebrała się grupa wyzwolonych studentów.

Ospałe miasteczko raptownie przestaje być spokojne, gdy w góry nad równiną wyrusza ekspedycja łowiecka, mająca zapolować na największego niedźwiedzia, jakiego kiedykolwiek widziano w tych stronach. Nie jest to jednak jedyne zagrożenie kryjące się pośród mrocznych lasów, o czym świetnie wie stary zapijaczony szaleniec Voorheis, mieszkający samotnie w drewnianej chacie na grani.

Wkrótce rozgorzeją płomienie namiętności, skały spłyną szkarłatem a kobiety i mężczyźni – tak samo miejscowi jak przyjezdni – będą musieli spojrzeć w swoje wnętrza. Ohyda, która czai się w ludzkiej duszy, nie okaże się lepsza od potworności zamieszkujących górskie jaskinie. I tylko strach i groza panować będą na nocnym niebie nad czerwoną równiną, jak miało to miejsce od zarania czasu. A wszystko to za sprawą ludzkiej chciwości i pogoni za zyskiem, w imię którego wielkie korporacje dopuszczą się najgorszej możliwej podłości…

Kamila Drecka, Jan Englert „Bez oklasków” | Opis wydawcy: Jan Englert mówi o sobie, że jest złożony z wielu Englertów. Jest romantyczny i analityczny, niegodziwy i szlachetny, bezwzględny i empatyczny, a jednocześnie pozbawiony – wydawałoby się niezbędnego w wypadku aktorstwa – szaleństwa.

Ponad pięćdziesiąt lat na scenie i piastowanie ważnych funkcji pozwoliło mu poznać dobrze własną naturę, nabrać dystansu do rzeczywistości i z ironią spojrzeć na siebie sprzed lat. Do tej pory pisali o nim inni. Kamili Dreckiej jako pierwszej udało się nakłonić go do szczerej rozmowy. Jakiego Jana Englerta poznamy z ich dialogu?

Włodzimierz Borodziej, Maciej Górny „Nasza wojna. Imperia 1912-1916. Narody 1917-1923” | Opis wydawcy: Wielką Wojnę na wschodzie Europy wywołały imperia, biły się w niej narody, a ginęli zwykli ludzie. Im dłużej trwała, tym trudniej było wyobrazić sobie, jak się skończy i czy w ogóle kiedyś nastanie pokój. Tego, że zmianie ulegnie prawie wszystko, nie przewidział nikt. I tej zmianie poświęcona jest „Nasza wojna”. Podzielona jest na dwie części, w pierwszej koncentruje się na działaniach militarnych, przywraca pamięć o ważnych lecz zapomnianych miejscach na mapach frontu wschodniego – Gorlicach, Przasnyszu czy Przemyślu, w drugiej opowiada o tym wszystkim, co działo się poza frontami, strajkach i buntach robotniczych, prawach kobiet, kulturze, polityce i walce o niepodległość narodów Europy Środkowo-Wschodniej i Bałkanów. Wszystko to w porywającym stylu – przystępnie, czasem dowcipnie, zawsze w oparciu o źródła, w tym dotychczas rzadko wykorzystywane.

Urszula Jabłońska „Światy wzniesiemy nowe” | Opis wydawcy: Niektórzy mówią, że świat taki, jaki znamy, dobiega końca. Ale są przecież jeszcze inne światy  t-ylko w Europie da się znaleźć ich setki. Można powiedzieć o nich „komuny” (chociaż to słowo kojarzy się z rozczarowaniem pokolenia lat 60.) albo „społeczności utopijne” (to termin dla tych, którzy lubią patos). Niektórym wystarcza po prostu słowo „społeczności” (przywodzi na myśl grupę sąsiadów, którzy wspólnie urządzają przydomowy ogródek). U ich zarania są podobne problemy: kryzys demokracji i religii, globalny kapitalizm, zmiany klimatyczne. Często niosą nadzieję. Czasem zmagają się z widmem autorytaryzmu.

W portugalskiej Tamerze mieszkańcy sprawili, że na suchej, wyniszczonej uprawami ziemi powstało wielkie jezioro. Wierzą, że permakultura może pomóc zregenerować pustynne tereny na świecie, jednak zanim to będzie możliwe, trzeba naprawić zniszczone relacje międzyludzkie. W duńskiej Christianii, gdzie mieszka dziewięćset osób, żeby zapadła jakakolwiek decyzja, wszyscy muszą się na nią zgodzić (nawet jeżeli chodzi jedynie o nowego sąsiada czy remont dachu). W kooperatywie w Prowansji każdy może sam zdecydować, ile czasu przeznaczy na pracę (i czy będzie zwozić siano, czy rozsadzać kapustę), ale nie dostanie za nią pieniędzy. Nie musi: wystarczy, że napisze na kartce, czego potrzebuje, a wspólnota postara mu się to zapewnić.

To osobista opowieść reporterki, która zmęczona bezsilnością wobec sytuacji na świecie wyrusza w podróż po europejskich społecznościach intencjonalnych – tych, które istnieją, i tych, którym nie udało się przetrwać. Wprawdzie niektórzy mówią, że świat taki, jaki znamy, dobiega końca, ale jednak wciąż są ludzie, którzy chcą wymyślać go na nowo.

Yuval Noah Harari, David Vandermeulen, Daniel Casanave „Sapiens. Opowieść graficzna tom 2: Filary cywilizacji” | Opis wydawcy: A gdybyśmy tak 12 000 lat temu wpadli w pułapkę i nigdy nie zdołali się z niej wymknąć? To wtedy Homo sapiens przestał być koczownikiem i zaczął prowadzić osiadły tryb życia. Ciężka praca nie sprawiła jednak, że jego życie stało się lepsze. Wkrótce potem powstały pierwsze imperia, a wojna, głód, choroby oraz nierówność stały się częścią ludzkiej kondycji.

Brzmi ponuro? Nie z obsadą zabawnych postaci biorących udział w ekscytującej wyprawie w przeszłość. Yuval, Zoe, profesor Saraswati, Cindy i Bill, detektyw Lopez i Doktor Fikcja starają się dociec, w jaki sposób rewolucja neolityczna na zawsze zmieniła ludzkość. Przebiegły Mefistofeles podpowiada, jak usidlić ludzi, król Hammurabi stanowi prawo, a Konfucjusz wyjaśnia, na czym polega harmonia społeczna. Gościnnie występują Thomas Jefferson, Scarlett O’Hara, John Lennon oraz Margaret Thatcher. Dla tych, którzy dobrze znają książki Harariego, i tych, którzy nie zajmują się na co dzień nauką czy historią, ale cenią dowcip i inteligentną rozrywkę. Każda z części czterotomowej serii może być czytana osobno.

Thomas Savage „Psie pazury” | Opis wydawcy: Phil i George, właściciele największego rancza w dolinie Montany, to prawdziwi ogień i woda. Phil to ten błyskotliwy, otwarty i budzący respekt samą posturą, podczas gdy George, krępy i milczący, zdaje się żyć w jego cieniu. Podczas gdy ten pierwszy na co dzień poświęca się szachom, żarłocznie pochłania książki i uważany jest za elokwentnego gawędziarza, drugi uczy się powoli i skupia przede wszystkim na rozwijaniu ich biznesu, w którym traktują się bardziej jak bracia niż wspólnicy.

Pod powierzchnią tego układu kryje się jednak znacznie więcej – w głębi duszy Phila kryje się okrutny sadysta pogardzający jakąkolwiek słabością i pragnący jedynie dominacji. George – wręcz przeciwnie – to delikatny i szczerze kochający mężczyzna. I choć obydwaj od czterdziestu lat śpią razem w pokoju, który dzielili jeszcze jako chłopcy, to gdy George niespodziewanie decyduje się poślubić wdowę o imieniu Rose, Phila opanowuje prawdziwa furia. Jego celem stają się jednak nie tylko narzeczeni, ale i niczego niespodziewający się syn kobiety, który naiwnie sądzi, że Phil pragnie jedynie wziąć go pod swoje przyjacielskie skrzydła…

„Psie pazury” nie dają czytelnikowi wytchnąć – to klimatyczny, westernowy klasyk o niszczycielskiej sile gniewu. Od pierwszego akapitu trzyma w napięciu tak, że nie można się od niego oderwać – pozostaje tylko obgryzać paznokcie i przewracać kolejne strony. Ekranizacja powieści na Netflixie już w grudniu 2021 roku.

P.K. Adams „Nocne ognie” | Opis wydawcy: Druga część serii kryminalnej o Caterinie Konarskiej. Gdy latem 1545 roku Caterina Konarska wybiera się w podróż z Bari do Krakowa w poszukiwaniu leku dla synka Giulia, przekonuje się, że polski dwór to nie to samo miejsce sprzed dwudziestu pięciu lat, które pamiętała. Stary król dogorywa na łożu śmierci, a niegdyś czarująca królowa Bona z wiekiem zmieniła się w rozgoryczoną, samotną kobietę, odsuniętą od władzy i skłóconą z następcą tronu, Zygmuntem Augustem.

Dręczona wspomnieniami zbrodni, której zagadkę rozwiązała dawno temu, Caterina zwraca się do królowej z wielką ostrożnością. Bona obiecuje pomoc dla Giulia, lecz nie za darmo – Caterina musi w zamian pojechać z synem do Wilna, gdzie spróbuje odwieść Zygmunta Augusta od zamiaru poślubienia kochanki, Barbary Radziwiłłówny. Gdy dziwne morderstwo wstrząsa tamtejszym dworem, książę od razu zaczyna podejrzewać, że jest ono dziełem agentów jego matki. Caterina ponownie wpada w środek śledztwa, jednakże gdy ciała i tropy się mnożą, uświadamia sobie, że próbując oczyścić imię królowej, naraża siebie i chorego Giulia na śmiertelne niebezpieczeństwo. „Nocne ognie”, druga zagadka kryminalna z czasów jagiellońskich, to historia o obowiązku i poświęceniu, ale też o dawnych traumach, które po latach znów mogą przynieść nieodwracalne konsekwencje.

Arkady Martine „Pamięć zwana Imperium” | Opis wydawcy: Fascynujące połączenie pełnej akcji międzygwiezdnej powieści przygodowej z mroczną zagadką kryminalną. Ambasador Mahit Dzmare przybywa do stolicy obejmującego wiele układów planetarnych Imperium Teixcalaanlijskiego i dowiaduje się, że jej poprzednik, ambasador ich małej, lecz zawzięcie broniącej swej niezależności stacji górniczej, nie żyje. Nikt nie chce przyznać, że jego śmierć nie była wypadkiem – ani że następną ofiarą może być Mahit, ponieważ polityczna niestabilność sięgnęła już najwyższych kręgów cesarskiego dworu. Mahit musi odnaleźć winnego, ocalić własne życie i uratować ojczystą stację przed nieustanną ekspansją Teixcalaanu. Jednocześnie musi nauczyć się funkcjonować w obcej kulturze, wdaje się w intrygi na własną rękę oraz ukrywa straszliwie groźną technologiczną tajemnicę, która może spowodować koniec jej stacji i jej sposobu życia… albo uratować je przed zagładą.

Piotr Borlik „Czterdzieści dusz” | Opis wydawcy: Czy działanie w imię wyższego dobra może gwarantować bezkarność? Czy wszyscy zasługują na drugą szansę? W klasztorze na odludziu, będącym schronieniem dla czterdziestu duchownych o nadwerężonej reputacji, dochodzi do makabrycznej zbrodni. Zamordowano opiekuna placówki, a jego ciało powieszono na krzyżu w ogrodzie. W obawie, że wybuchnie skandal, władze kościelne próbują zachować incydent w tajemnicy.

Do sprawy zostaje wyznaczona młoda i niedoświadczona policjantka Sara Bednarek. Wyznaczona i… pozostawiona bez wsparcia. Sara szybko zdaje sobie sprawę, że jej przełożonym bardziej niż na odkryciu prawdy zależy na jak najszybszym wskazaniu kozła ofiarnego. Z uwagi na życiorysy duchownych, każdy z nich mógłby być mordercą. Sprawa się komplikuje, gdy dochodzi do kolejnej zbrodni. Borlik prowokuje i zadaje niewygodne pytania. To najbardziej kontrowersyjna powieść w jego dotychczasowym dorobku.

Lisa Scottoline „Ktoś wie” | Opis wydawcy: Najnowszy thriller autorki „Powrotu Anny”. Czwórka nastolatków spędza razem lato. Młodość musi się wyszumieć, więc piją, dzielą się sekretami, testując własne granice. Ich beztroskie dzieciństwo gwałtownie się kończy. Ginie młody człowiek. Gdyby nie oni, nie straciłby życia. Rozdziela ich poczucie winy i pytanie o to, kto załadował broń…

Dwadzieścia lat później spotykają się po raz pierwszy od tamtego tragicznego lata. Przyjeżdżają na pogrzeb… Stare sekrety wychodzą na jaw i ożywają dawne demony. Ktoś wie, co się stało, a jednak postanawia to ukryć. Jak daleko jest gotów się posunąć, żeby uniknąć kary?

Erik Axl Sund „Życie lalek” | Opis wydawcy: Kevin Jonsson poznaje dwie szesnastoletnie dziewczyny, Novą i Mercy, podczas prowadzonego przez siebie śledztwa w sprawie handlu seksem w internecie. Ktoś, kto działa pod pseudonimem „Władca Lalek”, posługuje się tą fałszywą tożsamością, żeby zmuszać młode dziewczęta do pozowania do zdjęć i występowania w filmach. Wkrótce potem Nova i Mercy uciekają z ośrodka terapii dla seksualnie wykorzystanych dziewcząt, a gdy Jonsson rusza za nimi w pościg, jego świat zaczyna się nagle rozpadać…

Jacek Ostrowski „Porwanie” | Opis wydawcy: Kto porwał Zgagę i dlaczego? Zuza Lewandowska nie może pogodzić się z tą stratą. Nie opuszcza mieszkania, lamentuje, pije do nieprzytomności, tym samym zaniedbując obowiązki zawodowe. Sierżant Nowak i mecenas Kowalski postanawiają temu zaradzić i wpadają na iście szatański pomysł, ale czy uda im się go zrealizować?

Tymczasem w Płocku dochodzi do porwania Bohdana Wierzbickiego, syna bardzo bogatego piekarza. Porywacze żądają za chłopaka astronomicznego okupu i wtedy do akcji wkracza kapitan Mariański. Dla niego nie ma rozwiązanych spraw, on potrafi jedynie wszystko komplikować. Śledztwo tak utajnia, że sam traci do niego dostęp. Jedynym ratunkiem dla porwanego jest Zuza Lewandowska. Czy uda jej się uratować Bohdana? Czy odnajdzie się Zgaga? Czy przestępcy poniosą zasłużoną karę?

Timothe Le Boucher „Pacjent” | Opis wydawcy: Po głośnych „Dniach, których nie znamy” Timothe Le Boucher powraca z zaskakującym thrillerem psychologicznym, w którym dotyka kilku ze swoich ulubionych tematów: pamięci, tożsamości, relacji międzyludzkich, upływającego czasu… Policjanci aresztują młodą kobietę, która cała we krwi i z nożem w ręku przemierza ulice pogrążonego we śnie podmiejskiego osiedla. W domu zatrzymanej dokonują makabrycznego odkrycia – jej cała rodzina została właśnie zamordowana…

Sześć lat później Pierre Grimaud, jedyny ocalały z „masakry przy ulicy Kruczej”, wybudza się ze śpiączki. Niegdyś piętnastolatek, budzi się jako dwudziestojednoletni mężczyzna. Zdezorientowany, czasowo sparaliżowany i cierpiący na amnezję trafia pod opiekę doktor Anny Kieffer, psycholożki specjalizującej się w kryminologii i wiktymologii, W trakcie wspólnych sesji terapeutka próbuje dotrzeć do zatartych wspomnień z feralnej nocy. Pierre opowiada o nawiedzającym go w snach tajemniczym „mężczyźnie w czerni”.

Czy prześladujący chłopaka cień jest podświadomą reakcją chłopaka na przeżytą traumę? W oczach Anny Pierre jawi się jako wrażliwy i inteligentny młody człowiek. Kobieta jest głęboko poruszona jego historią. Między lekarką a pacjentem wytwarza się więź, która wkrótce znacząco wpłynie na życie obojga…

Wang Xiaobo „Złote czasy” | Opis wydawcy: Tom „Złote czasy” składa się z trzech nowel. Opisują one bohatera w kolejnych dekadach życia – jako nastolatka zesłanego na wieś w okresie rewolucji kulturalnej, jako trzydziestolatka pracującego na uczelni i jako dojrzałego czterdziestoletniego mężczyznę, który wraca myślami do czasów niespokojnej młodości. Choć wszystkie dotykają okresu obłędnej przemocy, Wang Xiaobo obiera bardzo szczególną perspektywę – okrucieństwo wielkiej chińskiej utopii zostaje u niego podważone przez nieokiełznaną naturę ludzką, która szuka sposobu na wyrażenie siebie, a groza zyskuje absurdalny wymiar.

Jean Dufaux, Paolo Serpieri, Riccardo Federici „Saria” | Opis wydawcy: Ten komiks powstawał 14 lat! Powodem była jego niezwykła oprawa graficzna. Historia ożyła tu dzięki pędzlom dwóch włoskich ilustratorów Paolo Serpieriego i Riccardo Federiciego. Twórca „Drunny” narysował pierwszy tom, następne to dzieła Federiciego i to jego prace najbardziej zapierają dech w piersiach. Przepiękny i niezwykle pracochłonny malarski styl oszałamia rozmachem i szczegółowością. Historię o mariażu władzy z religią napisał natomiast znany polskiemu czytelnikowi Jean Dufaux („Skarga Utraconych Ziem”, „Drapieżcy” czy „Murena”).

Po śmierci ojca, księcia Asanti, Saria otrzymała trzy klucze. Jeden do Raju, drugi do Piekła, a trzeci do Otchłani. Uciekając przed falangami fasci, rozpoczyna nowe życie – jako Luna, bohaterka ludu Wenecji. Aby wypełnić swoje przeznaczenie, Saria będzie musiała odważyć się na przemierzenie samego piekła… To baśń tylko dla dorosłych, gdzie mistycyzm miesza się z szeroko rozumianą fantastyką, ale także z bardzo aktualnym dyskursem religijno-politycznym. Polskie wydanie zbiorcze zawiera kompletną historię i materiały dodatkowe.

Charles Bukowski „Płonąc w wodzie, tonąc w ogniu” | Opis wydawcy: Drugi tom poezji Charlesa Bukowskiego w nowej oprawie. Wiersze zamieszczone w tej antologii stanowią retrospektywny przegląd prawie dwudziestoletniego dorobku poetyckiego autora. Część z nich została pierwotnie opublikowana w kilku zbiorach jego wierszy: „It Catches My Heart in Its Hands” (1963), „Crucifix in a Deathhand” (1965), „At Terror Street” and „Agony Way” (1968).

W swoich najlepszych utworach poeta ujawnia temperament gawędziarza, zamiłowanie do snucia opowieści, zmysł obserwacji i umiejętność kreowania w kilku celnych słowach wyrazistych i wiarygodnych sylwetek. W wierszach Bukowskiego, zwłaszcza zebranych w niniejszym tomie, odzywają się dwa impulsy: jeden, najbardziej może widoczny, to impuls beznamiętnej dokumentacji, rejestrowania przygodnego i nieposkładanego życia w całym jego szaleństwie, nieokiełznaniu i anarchii. Drugi to impuls wyobraźni, prowadzący Bukowskiego ku przygodom przypominającym poezję surrealistów, kiedy poeta oddaje się władzy wolnych skojarzeń i jej nieposkromionym siostrom: snom, wizjom, halucynacjom.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi