„Wróg doskonały” – adaptacja powieści Amélie Nothomb od 19 listopada na DVD oraz platformach VOD

19 listopada 2021

„Wróg doskonały” – czyli 88 minut mistrzowsko narastającego napięcia oraz znakomity debiut Tomasza Kota w zagranicznej produkcji i psychologicznym thrillerze – 19 listopada trafił na DVD oraz platformy VOD. Film można zobaczyć na: Premiery Canal+, Player.pl, VOD.pl, Playnow.pl, Polsat Box Go, TVP VOD, Rakuten TV, Chili, Cineman, Mojeekino i E-kino Pod Baranami.

„Wróg doskonały” to zaskakująca i wciągająca adaptacja powieści Amélie Nothomb „Kosmetyka wroga”, której podjął się hiszpański reżyser Kiké Maíllo. Światowa premiera filmu miała miejsce na 53. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sitges.

Po skończonym wykładzie uznany architekt polskiego pochodzenia Jeremiasz Angust usiłuje dostać się na lotnisko. Po drodze zatrzymuje go roztargniona dziewczyna, która tak jak on chce zdążyć na swój samolot. Oboje spóźnieni są zmuszeni czekać na kolejny lot.

Początkowo ich rozmowa zdaje się być zabawą w uwodzenie, jednak stopniowo przekształca się w niebezpieczną grę. Coraz bardziej zirytowany niechcianym towarzystwem, Jeremiasz nie jest w stanie uwolnić się od natrętnej współpasażerki. Dziewczyna z minuty na minutę pcha architekta w mroczną pułapkę. A przecież wszystko zaczęło się tak niewinnie…

„Wróg doskonały” to adaptacja dziesiątej powieści Amélie Nothomb, „Kosmetyka wroga”, wydanej w 2001 roku. Książkę przetłumaczono na 24 języki i sprzedała się na świecie w ponad milionie egzemplarzy.

„Przeczytałem powieść siedem czy osiem lat temu. Od razu przystąpiliśmy do zdobycia praw z różnych powodów: dialektycznego poziomu powieści (dialogów), kontrastu dwóch przeciwstawnych postaci, faktu, że wszystko koncentruje się w jednej przestrzeni, że historia była tak konceptualna, wręcz symboliczna. Oczywiście uznaliśmy też za bardzo interesujące główne tematy książki” – mówi reżyser Kiké Maíllo.

„W czasach, w których bezustannie wystawiamy się sami na pokaz, chciałem przy pomocy 'Wroga doskonałego’ porozmawiać o potworach, które ukrywamy w szafach. O grzechach, które próbujemy schować przed innymi i przed samymi sobą. O winach, które zamiatamy pod dywan w nadziei, że nikt ich nie odkryje” – dodaje.

Płytowe wydanie filmu ukazało się pod patronatem Booklips.pl.

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi