Benedict Cumberbatch i Kirsten Dunst w filmie „Psie pazury” na podstawie powieści Thomasa Savage’a. Zobacz zwiastun

26 sierpnia 2021

Jane Campion, laureatka Oscara za „Fortepian”, nakręciła nowy film. „Psie pazury” to ekranizacja powieści o tym samym tytule autorstwa specjalizującego się w westernach Thomasa Savage’a. Do sieci trafił właśnie zwiastun tej produkcji.

Historia rozgrywa się w 1925 roku w jednej z dolin w Montanie, gdzie faceci wciąż są facetami, gdzie udało się zatrzymać gwałtownie nadciągający XX wiek i gdzie kowboj Bronco Henry otaczany jest czcią. Dwaj mieszkający tam bracia – Phil i George Burbank – są jak dwie strony tej samej monety. Phil jest elegancki, błyskotliwy i okrutny, zaś George – flegmatyczny, pedantyczny i szarmancki. Wspólnie prowadzą największe ranczo w okolicy.

W restauracji Red Mill, w drodze na targ, bracia spotykają Rose, owdowiałą właścicielkę oraz jej wrażliwego syna Petera. Phil zachowuje się tak okrutnie, że doprowadza ich oboje do łez, rozkoszując się ich krzywdą i doprowadzając do śmiechu swoich kolegów – wszystkich z wyjątkiem brata George’a, który pociesza Rose, a następnie postanawia się z nią ożenić.

Phil miota się między wściekłością a szyderstwem, podczas gdy jego drwiny z syna Rose są coraz bardziej widoczne i wspomagane dopingiem jego uczniów. Decyduje się on jednak na wzięcie chłopca pod swoje skrzydła. Czy ten gest jest dowodem na to, że Phil ma również łagodną stronę, czy to raczej dalsza część podstępnego planu?

W opublikowanej w 1967 roku powieści Thomas Savage zajmuje się istotą męskości z perspektywy wyjątkowo homofobicznego, ale skrytego farmera. Książka przez długie lata uchodziła za niedocenianego klasyka. Dopiero amerykańskie wznowienie z 2001 roku z posłowiem autorstwa Annie Proulx przyniosło jej większe uznanie.

Właśnie ta edycja książki trafiła kilka lat temu do rąk Jane Campion, która od razu dostrzegła w historii filmowy potencjał. Wraz ze swoją producentką i przyjaciółką Tanyą Seghatchian reżyserka udała się w 2018 roku do Montany, by spotkać się z Alanem Weltzianem, znawcą twórczości Savage’a. Spędzili dni, dyskutując o pisarzu, jego życiu i powieści. „Widziała znacznie lepiej ode mnie, że to film, którego czas z pewnością nadszedł” – mówi Weltzian.

Zdjęcia do filmu nie powstały w Montanie, lecz w rodzinnym kraju Campion, w Nowej Zelandii. Scenariusz na podstawie powieści reżyserka napisała osobiście. W „Psich pazurach” występują Kirsten Dunst jako Rose, Kodi Smit-McPhee jako jej syn i Jesse Plemons jako George Burbank, jednak główna rola przypadła Benedictowi Cumberbatchowi, który wciela się w charyzmatycznego Phila.

Jane Campion na planie filmu w Nowej Zelandii.

Phil Burbank jest zarazem sadystycznym i brutalnym człowiekiem. Cały romantyzm, siła i kruchość Phila są uwięzione w przeszłości i w ziemi. Potrafi on wykastrować byka dwoma szybkimi cięciami noża i pływa nago w rzece, oblewając swoje ciało błotem. Jest kowbojem tak surowym, jak jego skóra.

„To był z pewnością inny typ postaci od tych, które grałem wcześniej. Ale Jane dała mi przestrzeń, abym naprawdę pojął Phila, wpuścił go do siebie, zrozumiał go, był z nim, myślał jak on, poruszał się jak on, mówił jak on” – komentuje Cumberbatch.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu, który będzie miał swoją premierą 1 grudnia na Netfliksie:

[am]
fot. Kirsty Griffin/Netflix

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film