banner ad

Zielona Latarnia zapowiadanym gejowskim superbohaterem

2 czerwca 2012


Koniec spekulacji! Amerykańskie wydawnictwo DC Comics oficjalnie ogłosiło, że zapowiadanym superbohaterem o homoseksualnej orientacji będzie pierwszy Green Lantern, znany w Polsce jako Zielona Latarnia.

Po tym jak Dan DiDio z DC Comics wyjawił podczas konwentu komiksowego w Londynie, że jeden ze znanych superbohaterów będzie miał zmienioną orientację seksualną, fani na całym świecie zaczęli snuć spekulacje, o kogo może chodzić. Niektórzy przypuszczali nawet, że „coming-out?u” dokona sam Batman, ale najbardziej prawdopodobna wydawała się Wonder Woman.

Tymczasem wczoraj DC Comics oficjalnie poinformowało, że gejem z supermocami zostanie Zielona Latarnia – jeden z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych bohaterów wydawnictwa.

Zielona Latarnia to w sumie nie jeden superbohater, a tytuł, jakim posługiwały się na przestrzeni lat różne postacie, uzyskujące dzięki magicznemu pierścieniowi nadludzkie moce. Pierwszą Zieloną Latarnią był Alan Scott, inżynier kolejowy, który jako jedyny przeżył katastrofę pociągu. Odkrywa on przypadkiem magiczną latarnię przemienioną w pierścień dający supermoce i staje do walki z przestępczością. I chociaż później Alan odsunięty został nieco w cień, zostawiając miejsce innym członkom korpusu Zielonych Latarni, w zaplanowanym na 6 czerwca komiksie pt. „Earth 2” powróci jako homoseksualista.

Australijska artystka, Nicola Scott, która będzie odpowiadać za rysunki w nowej serii przygód Zielonej Latarni, powiedziała w rozmowie z „The Guardian”, że wytyczne odnośnie postaci, jakie dostała od wydawnictwa DC Comics były jasne. „Musiał być wielkim, dobrze zbudowanym, przystojnym mężczyzną, żeby każdy instynktownie go pokochał i śledził jego poczynania” ? wyznała. „Alan wydaje mi się niezwykle otwartym człowiekiem, uczciwym i ciepłym, naturalnym przywódcą i absolutnie właściwym wyborem na Strażnika Ziemi. Jego seksualność jest przypadkowa. Za każdym razem, gdy go rysuję, uwielbiam go jeszcze bardziej.”

Scenarzysta James Robinson powiedział natomiast, że bohater będzie wciąż „tym samym dynamicznym, heroicznym facetem”, jakim zawsze był. „Seksualność Alana to tylko jeden aspekt jego osoby, wraz z wrodzoną dobrocią, męstwem, charyzmą i umiejętnościami przywódczymi.”

Decyzja o wprowadzeniu do uniwersum superbohaterów DC Comics postaci homoseksualnej to kolejna, po zaplanowanym na czerwiec tego roku przez konkurencyjne wydawnictwo Marvel gejowskim ślubie X-menów, inicjatywa mająca na celu przybliżyć środowisko LGBT miłośnikom komiksu. Pomimo protestów, jakie zorganizowali amerykańscy konserwatywni chrześcijanie zrzeszeni pod szyldem One Million Moms, Robinson ma nadzieję, że „przedstawienie tego rodzaju bohaterskiego modelu będzie dobre”, przekona protestujących i „pomoże pokazać gejów w pozytywnym świetle osobom, które mogą być nieco bardziej małostkowe”.

Poniżej możecie zobaczyć dwie przykładowe plansze z zapowiadanego komiksu pt. „Earth 2”:

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy