banner ad

Pierwszy gejowski ślub wśród superbohaterów Marvela

30 maja 2012


W czerwcu na łamach komiksu ?Astonishing X-Men?, jednego z kilku tytułów poświęconych przygodom mutantów obdarzonych nadludzkimi mocami, dwójka superbohaterów weźmie ze sobą ślub. Obaj są mężczyznami.

Jeden z nich to Northstar, czyli pierwszy w historii Marvela „facet w rajtuzach”, który „wyszedł z szafy”. Działo się to w 1992 roku i jak na owe czasy i środowisko był to niezwykle śmiały ruch ze strony wydawnictwa. Jednak w ciągu ostatnich 20 lat sytuacja uległa zmianie. W 2002 roku ślub wzięli dwaj członkowie Tha Authority, supergrupy uniwersum Wildstorm, będącego imprintem DC – był to pierwszy gejowski ślub na łamach mainstreamowego komiksu. Od tego czasu coraz więcej homo-superior ujawniało swoje homoseksualne oblicze, a komiks jako medium zaakceptował ich i przyjął do swojego świata – zresztą nic w tym dziwnego, skoro obcisłe lateksowe kostiumy wielokrotnie przywodziły na myśl ukryty homoerotyzm.

„Uniwersum Marvela zawsze odzwierciedlało świat za twoim oknem” – powiedział Axel Alonso, redaktor naczelny Marvela. „Dlatego dążymy do tego, by upewnić się, że nasze postacie, relacje i historie mają oparcie w rzeczywistości.”

Marjorie Liu, która jest głównym scenarzystą „Astonishing X-Men” stwierdziła, że decyzja o małżeństwie wydaje jej się odpowiednia. „Jako pisarce zawsze mi się wydawało dziwnym, że komiksowi bohaterzy przez lata pozostają w związkowym limbo” – wyznała. „Z pewnością, dzieje się tak w rzeczywistości – pewne związki nie rozwijają się – lecz wspaniałą rzeczą w opowieściach jest ich tendencja do posuwania się na przód.”

Ceremonia zaślubin zaprezentowana zostanie w zeszycie nr 51 (premiera 20 czerwca 2012 roku) i będzie miała miejsce w Nowym Jorku, gdzie gejowskie małżeństwa są legalne. Mimo to nikt nie wie, czy uroczystość przebiegnie bez żadnych przeszkód – w końcu to komiks o przygodach ludzi mutantów obdarzonych nadludzkimi zdolnościami.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy