Wiemy, z jaką sprawą zmierzy się Holly Gibney w powieści Stephena Kinga zapowiedzianej na wrzesień

19 stycznia 2023

Bohaterka znana z trylogii „Pan Mercedes” oraz książek „Outsider” i „Jest krew…” powraca. Ujawniono właśnie fabułę nowej powieści Stephena Kinga, którą przeczytamy we wrześniu. Tym razem Holly Gibney będzie musiała odkryć makabryczną prawdę o zaginięciach, do których dochodzi w pewnym miasteczku na Środkowym Zachodzie USA.

Zapowiadana powieść nosi tytuł „Holly”. Ma to być triumfalny powrót ukochanej bohaterki Kinga. W poprzednich książkach czytelnicy byli świadkami stopniowej przemiany Holly Gibney z nieśmiałej, ale też odważnej i szlachetnej samotniczki, przez partnerkę Billa Hodgesa w jego prywatnej agencji detektywistycznej, aż po samodzielną, inteligentną, a czasem twardą panią detektyw. W nowej książce Holly będzie zdana wyłącznie na siebie, walcząc z parą niewyobrażalnie zdeprawowanych i doskonale kamuflujących się przeciwników.

Kiedy Penny Dahl zwraca się do agencji detektywistycznej Uczciwi Znalazcy z prośbą o pomoc w odnalezieniu jej zaginionej córki, Holly niechętnie przyjmuje sprawę. Jej zawodowy partner, Pete, choruje na Covid, matka właśnie zmarła, a ona sama powinna udać się na urlop. Ale coś w desperackim głosie Penny Dahl sprawia, że Holly nie potrafi jej odmówić.

Zaledwie kilka przecznic od miejsca, w którym zniknęła córka Penny, Bonnie Dahl, mieszka para profesorów Rodney i Emily Harris. Stanowią typowy przykład szanowanych, zamożnych mieszczan: osiemdziesięciolatkowie z długim stażem małżeńskim, oddani sobie i przez całe życie zajmujący się nauką, obecnie częściowo na emeryturze. Ale w swoim dobrze utrzymanym, pełnym książek domu skrywają straszną tajemnicę, która może mieć związek ze zniknięciem Bonnie. Odkrycie ich zamiarów okaże się prawie niemożliwe: są sprytni, cierpliwi i bezwzględni. Holly będzie musiała wykorzystać wszystkie swoje niezwykłe zdolności, aby przechytrzyć i wyprowadzić w pole tę parę wynaturzonych profesorów.

O pracy nad powieścią „Holly” Stephen King wspominał już w 2021 roku. Jak wówczas wyjawił, fabuła książki ma się rozgrywać w czasie pandemii koronawirusa. W marcu 2022 roku pisarz ogłosił, że ukończył prace nad tekstem. „Holly Gibney (…) miała być postacią epizodyczną w „Panu Mercedesie’, ale po prostu w pewnym sensie skradła książkę i moje serce, więc właśnie skończyłem powieść, która nazywa się 'Holly’ i będzie cała o niej” – powiedział King gospodarzom podcastu The Kingcast, Ericowi Vespe i Scottowi Wamplerowi.

Nowa powieść ma mieć w oryginale 464 strony. Wiadomość o niej pojawiła się na chwilę w sklepie na stronie wydawnictwa Cemetery Dance, które prowadzi zaprzyjaźniony z Kingiem Richard Chizmar, współautor trylogii o Gwendy. Umieszczenie informacji o fabule musiało nastąpić przez pomyłkę, ponieważ niedługo później tekst znikł i zastąpił go komunikat informujący, że więcej szczegółów pojawi się po oficjalnym ogłoszeniu zapowiedzi przez wydawcę książki, oficynę Scribner. Na szczęście zarówno amerykańscy fani z Reddit, jak i polscy, prowadzący stronę StephenKing.pl, zdążyli zapisać treść przed jej usunięciem.

[am]
fot. La Grande Librairie


Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy