Autobiografia księcia Harry’ego z Rekordem Guinnessa. Jest najszybciej sprzedającą się książką wszech czasów z dziedziny literatury faktu

18 stycznia 2023

Wspomnienia księcia Harry’ego zatytułowane „Spare” (po polsku: „Ten drugi”) stały się najszybciej sprzedającą się książką wszech czasów z szeroko pojętej dziedziny literatury faktu. W dniu premiery w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie rozeszło się łącznie 1,43 miliona egzemplarzy, osiągając w ten sposób Rekord Guinnessa.

Wcześniej rekord należał do trzeciej książki Baracka Obamy (czwartej, licząc 40-stronicową publikację dla dzieci), zatytułowanej „Ziemia obiecana”, która w dniu premiery w 2020 roku sprzedała się w nakładzie 887 000 egzemplarzy.

Rekord uzyskany przez księcia Harry’ego jest tym bardziej imponujący, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że treść książki wyciekła w Hiszpanii do mediów pięć dni przed premierą. Oznaczało to, że wiele zawartych w niej informacji – w tym szczegóły dotyczące zażywania przez Harry’ego narkotyków czy historia bójki z bratem – trafiło na pierwsze strony gazet na całym świecie, zanim książka oficjalnie znalazła się w sprzedaży. Jest jednak całkiem możliwe, że to właśnie te soczyste szczegóły zachęciły więcej osób do zakupu.

Do sukcesu przyczynił się również sam książę Harry, który intensywnie promował swoje wspomnienia, udzielając przed premierą wywiadów w popularnych programach telewizyjnych. Sensacyjną otoczkę podsycały potwierdzone przez niego doniesienia, jakoby rodzina królewska zaangażowała się w aktywną kampanię mającą na celu podważenie treści książki.

Imponujący wynik sprzedażowy, który przełożył się na Rekord Guinnessa, to jeszcze nie koniec. Wspomnienia księcia Harry’ego wprowadzono na amerykański rynek w nakładzie dwóch milionów egzemplarzy, a już teraz zapowiedziano drugi nakład, by sprostać ogromnemu popytowi. W wielu krajach, jak Polska, książka się jeszcze nie ukazała. Wydawnictwo Marginesy opublikuje ją 8 marca pod tytułem „Ten drugi”.

Warto podkreślić, że wprawdzie na okładce znajduje się jedynie imię księcia Harry’ego, to nie on spisał wspomnienia, lecz zatrudniony w tym celu ghostwriter. Był nim laureat Pulitzera, pisarz i dziennikarz J.R. Moehringer, którego własna książka autobiograficzna „Bar dobrych ludzi” doczekała się już ekranizacji z Benem Affleckiem, wyreżyserowanej przez George’a Clooneya.

Zanim książę Harry i Barack Obama zdobyli Rekord Guinnessa, tytuł najszybciej sprzedającej się książki w dziedzinie literatury faktu należał do Michelle Obamy, której wspomnienia „Becoming. Moja historia” (2018) rozeszły się pierwszego dnia w 725 tysiącach egzemplarzy. Przed Michelle rekord należał do „Mojego życia” Billa Clintona (2004), który osiągnął 400 tysięcy egzemplarzy, bijąc wynik ustanowiony rok wcześniej przez jego żonę Hillary Clinton. Jej wspomnienia zatytułowane „Tworząc historię” sprzedały się w dniu premiery w 200 tysiącach egzemplarzy.

Pamiętajmy, że książę Harry może poszczycić się Rekordem Guinnessa jedynie w zakresie literatury faktu. Najszybciej sprzedającym się tytułem ze wszystkich dostępnych dziedzin jest „Harry Potter i Insygnia Śmierci” (2007), czyli ostatni tom sagi J.K. Rowling, który w dniu premiery kupiono w liczbie 8,3 miliona egzemplarzy (czyli 345 833 książek na godzinę).

[am]
fot. (1) Phillip Pessar/Flickr, (2) Marginesy


Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy