Nowa powieść Stephena Kinga będzie rozgrywać się w czasie pandemii koronawirusa, a główną bohaterką zostanie Holly Gibney

20 września 2021

Stephen King wyjawił, że akcja najnowszej powieści, nad którą pracuje, będzie rozgrywać się w trakcie pandemii koronawirusa, natomiast główną bohaterką książki ma być Holly Gibney.

W minioną sobotę King uczestniczył zdalnie w szkockim festiwalu Bloody Scotland. W rozmowie z autorem kryminałów Linwoodem Barclayem opowiadał m.in. o tym, jak obecny kryzys zdrowotny odbił się na fabule jego powieści „Billy Summers”. Przy okazji wspomniał o najnowszej książce, którą właśnie tworzy.

„Covid wpływa na wszystkie intrygi fabularne. Piszę nową powieść z Holly Gibney, której akcja toczy się w 2021 roku, i chcę, żeby koronawirus był czymś centralnym. Ale jeśli ten wirus zniknie, tego rodzaju książki będą postrzegane jako artefakty” – powiedział, a przy okazji pokazał kilka stron pisanej powieści.

Reakcje internautów na wieści o nowej książce są mieszane. Część czytelników się cieszy, inni są rozczarowani faktem, że spośród wielu bohaterów powróci właśnie Holly Gibney, która wystąpiła w trylogii „Pan Mercedes” oraz powieści „Outsider” i minipowieści „Jest krew, są czołówki”.

O swoim przywiązaniu do bohaterki King mówił w wywiadzie dla NPR następująco: „Po prostu uwielbiam Holly. Chciałbym, żeby była prawdziwą osobą i mogła być moją przyjaciółką, bo mam na jej punkcie bzika. Po prostu pojawiła się w 'Panu Mercedesie’ i bardziej lub mniej skradła tę książkę (śmiech). I skradła też moje serce”.

King najwyraźniej jednak zdaje sobie sprawę, że tej miłości nie podzielają wszyscy jego czytelnicy, ponieważ już przy okazji wydania „Jest krew…” mówił: „Nie wiem, czy to ulubiona bohaterka fanów, ale moja ulubiona, więc chcąc nie chcąc, ludzie są na nią skazani w nowej książce”. Słowa te można też potraktować jako komentarz do najnowszej powieści, nad którą pracuje.

W 2020 roku Stephen King wydał dwie powieści: „Później” i „Billy Summers”.

[am]
fot. Lilja’s Library

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy