Ten pająk wygląda jak Tiara Przydziału z „Harry’ego Pottera”. Jej też zawdzięcza swoją nazwę

15 grudnia 2016

pajak-tiara-przydzialu-1
Trzej indyjscy naukowcy odkryli nowy gatunek pająka. Zważywszy na fakt, że zwierzę to przypomina Tiarę Przydziału z „Harry’ego Pottera”, postanowili nazwać go Eriovixia Gryffindori na cześć fikcyjnego właściciela owego nakrycia głowy, Godryka Gryffindora.

7-milimetrowego pająka o charakterystycznym kształcie odkryto w październiku ubiegłego roku w niewielkim świętym gaju położonym w paśmie górskim Ghaty Zachodnie w południowo-zachodniej części Indii, gdzie mieszkańcy i ich przodkowie od wieków starali się utrzymać zróżnicowanie biologiczne.

„Ja i moi koledzy jesteśmy geekami, od razu pomyśleliśmy: Hej, ten ciekawy mały pajączek wygląda dokładnie tak, jak Tiara Przydziału. Jest zadziwiająco podobny” – powiedział naukowiec Javed Ahmed w rozmowie z AFP. „Zawarliśmy więc pakt, że jeśli okaże się, że to nowy gatunek, nazwiemy go właśnie na cześć Tiary Przydziału”.

pajak-tiara-przydzialu-2

Znana wszystkim czytelnikom Harry’ego Pottera czarodziejska Tiara Przydziału pełniła ważną rolę w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, gdyż to na nią spadał obowiązek przydzielenia każdego ucznia do jednego z czterech domów podczas Ceremonii Przydziału. Przypominający tiarę kształt pająka Eriovixia Gryffindori bierze się stąd, że zwierzę to, aby uniknąć drapieżników, naśladuje kształt liścia.

Aby upewnić się, że mają do czynienia z nowym gatunkiem, naukowcy musieli przeprowadzić sekcję pająka i wykonać szereg badań. Już w czerwcu tego roku byli w 100 procentach pewni odkrycia. A to oznaczało, że właśnie na nich spada możliwość nadania pająkowi nazwy. Wynikami badań podzielili się ze światem nauki w grudniowym numerze magazynu „Indian Journal of Arachnology”.

pajak-tiara-przydzialu-3

Trzej badacze w następujący sposób wyjaśnili swą etymologiczną inspirację we wspomnianym periodyku naukowym: „Ten pająk o unikalnym kształcie bierze swoją nazwę od legendarnego, rozumnego magicznego artefaktu, tiary przydziału, należącego do (fikcyjnego) średniowiecznego czarodzieja Gryffindora, jednego z czterech założycieli Hogwartu, a pochodzącego z niesamowitej wyobraźni pani J.K. Rowling”. Javed Ahmed przyznaje, że sam od młodości jest wielkim miłośnikiem książek o Harrym Potterze. Ma przy okazji nadzieję, że nawiązanie do czarodziejskiego świata stworzonego przez J.K. Rowling zwróci uwagę postronnych na „fascynujący, ale często niedostrzegany świat bezkręgowców i ich tajemnicze życie”.

Odkrycie dotarło już do J.K. Rowling. „Jestem naprawdę zaszczycona. Gratuluję odkrycia kolejnego Fantastycznego Zwierzęcia” – napisała na swoim profilu na Twitterze.

Eriovixia Gryffindori nie jest pierwszym gatunkiem, który swą nazwę zawdzięcza J.K. Rowling i sadze o Harrym Potterze. W zbiorach Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie znajduje się juz nowy gatunek os, który nosi nazwę Ampulex dementor.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy