banner ad

Nazwa nowego gatunku os pochodzi od dementorów z „Harry?ego Pottera”

12 maja 2014

osa-dementor-1
Jeden z nowych gatunków os znajdujących się w zbiorach Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie został nazwany Ampulex dementor. Doboru nazwy wybrano w publicznym głosowaniu, w którym udział wzięło 300 osób odwiedzających muzeum.

Nazwa pochodzi od dementorów, fikcyjnych stworzeń z kart książek J. K. Rowling o Harrym Potterze, które wysysały duszę magicznym stworzeniom. W analogiczny sposób zachowuje się wspomniana osa, wybiórczo paraliżując swoje ofiary przed zjedzeniem.

Odwiedzający mieli możliwość wyboru spośród czterech zaproponowanych przez naukowców nazw: dementor, plagiator, bicolor i mon. Wraz z kartami do głosowania wizytujący muzeum otrzymali wyjaśnienia dotyczące znaczenia poszczególnych nazw. ?Plagiator? odnosiło się w humorystyczny sposób do typowej cechy gatunku, ?bicolor? nawiązywał do kolorystyki osy, ?mon? zaś jest nazwą grupy etnicznej zamieszkującej teren, z którego pochodzi owad. Wygrała jednak nazwa o literackich konotacjach.

Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie celowo angażuje odwiedzających w nazewnictwo nowych gatunków, aby zaangażować ich emocjonalnie i zainteresować różnorodnością biologiczną i dokonanymi odkryciami.

Na zdjęciach załączonych do newsa możecie zobaczyć Ampulex dementor.

osa-dementor-2

fot. B. Schurian, MfN

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy