Konkurs z Leopoldem Tyrmandem. Wygraj biografię pisarza + „Życie towarzyskie i uczuciowe” [ZAKOŃCZONY]

15 grudnia 2016

tyrmand-leopold-konkurs1
Z okazji premiery książki „Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie” wspólnie z Wydawnictwem MG przygotowaliśmy konkurs dla wielbicieli tego znakomitego polskiego pisarza.

Do rozdania mamy trzy pakiety zawierające po dwie książki – premierową „Biografię Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie” autorstwa Marcela Woźniaka oraz wznowienie powieści „Życie towarzyskie i uczuciowe” Leopolda Tyrmanda. Żeby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na poniższe pytanie.

Pytanie konkursowe brzmi następująco: Jaki pierwszy samochód Leopold Tyrmand kupił sobie dzięki honorarium otrzymanemu za powieść „Zły”?

Odpowiedzi przesyłajcie na adres mailowy redakcji: konkursy.booklips@gmail.com z dopiskiem w temacie „Leopold Tyrmand – życie towarzyskie i biografia”.
Zakończenie konkursu w czwartek, 29 grudnia, o godzinie 23:59.

?
Konkurs rozstrzygnięty. Prawidłowa odpowiedź brzmi: Kupił Wartburga (potem zastąpił go Oplem).

Egzemplarze książek Leopolda Tyrmanda otrzymają:

Tomasz Popielarz,
Anna Bałła,
Maria Curyło.

Nagrody wyślemy pocztą w ciągu ok. 3 tygodni.
?

Zwycięzcy zostaną wyłonieni przez redakcję spośród prawidłowo udzielonych odpowiedzi.

Uwaga! Nie zapomnijcie podać nam swoich danych (imię, nazwisko, adres, telefon) ? będą nam potrzebne do wysłania nagrody i nie zostaną użyte w żadnym innym celu (po zakończeniu konkursu wszelkie dane są kasowane).

Udział w konkursie i przesłanie swoich danych osobowych jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

tyrmand-leopold-konkurs2

Marcel Woźniak „Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie”

Opis: Leopold Tyrmand. Lolek, Poldek, Lopek, Loluś, Lo. Autor największego polskiego bestsellera „Zły” oraz słynnego „Dziennika 1954”. Piewca Warszawy i guru jazzu. As reportażu „Przekroju” i „New Yorkera”. Szeryf wychowany na ulicy Trębackiej, który wyruszył na Dziki Zachód. Równie niespodziewanie się zjawił, jak i zniknął, zostawiając po sobie dziesiątki anegdot i historii. Ale które z nich są prawdziwe? Dlaczego jest bohaterem swoich książek? Dlaczego „Zły”? Dlaczego Jazz Jamboree? Skąd kolorowe skarpetki? Czy naprawdę był kelnerem i pływał po morzu jak Martin Eden? Czy „Dziennik 1954” jest prawdziwy? O czym myślał, gdy zamykał oczy, a o czym, kiedy się golił? Kim był Leopold Tyrmand? Polakiem, Amerykaninem, obywatelem świata, Żydem? Drogi Czytelniku, oto opowieść o jego życiu oraz o jego śmierci, z którą było inaczej, niż mówiono, a która według przepowiedni miała być taka, jak jego życie. Przed Państwem Leopold Tyrmand ? owiana legendą tajemnica.

Leopold Tyrmand „Życie towarzyskie i uczuciowe”

Opis: Warszawa, ale przede wszystkim warszawka w latach 1946-1959. Któż znał ją lepiej od Leopolda Tyrmanda, pisarza, publicysty, jazzmana, kobieciarza, bon-vivanta, a jednocześnie trzeźwego i uważnego obserwatora otaczającej go rzeczywistości. Człowieka, który nie zgodził się przekroczyć granic dobrego smaku, przez co na wiele lat został wykreślony nie tylko z podręczników, ale i z inteligenckiej świadomości pokoleń Polaków.

Na łamach „Życia towarzyskiego i uczuciowego” Tyrmand bezlitośnie obnaża małość postaw środowiska inteligencji twórczej, pisarzy, dziennikarzy i filmowców, a przede wszystkim ich służalczość wobec komunistów. Książki nie udało mu się w Polsce wydać, co stało się ostatecznym powodem emigracji pisarza. Fragment, jaki ukazał się w tygodniku „Kultura”, wywołał skandal. Nic dziwnego. Wielu luminarzy polskiej kultury rozpoznało wśród bohaterów samych siebie.

Dziś, kiedy znamy już nazwiska nie tylko tych, którzy chwalili socjalistyczną ojczyznę dla wymiernych codziennych korzyści, ale i tych, którzy skwapliwie donosili na kolegów, odczytujemy tę powieść na nowo. I odbiór jej staje się tym bardziej gorzki.

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: książkowe