Sztuczna inteligencja pomoże wybrać idealną książkę do czytania. Pionierski projekt badaczy z Olsztyna

20 maja 2019


Zdarza ci się spędzać długie godziny w poszukiwaniu odpowiedniej książki? Już wkrótce będziesz móc poprosić o pomoc? sztuczną inteligencję. Naukowcy i pasjonatki literatury z Warmii i Mazur pracują nad opracowaniem systemu zaawansowanych rekomendacji książek.

Tylko w 2017 roku w Polsce ukazało się aż 38 tysięcy książek. Ta liczba stale rośnie ? księgarskie półki rokrocznie zasypywane są przez nowe tytuły, a na internetowych platformach przybywa kolejnych opinii czytelników. Wszystko to sprawia, że wybór lektury idealnie dopasowanej do gustów czytelników jest nie tylko trudny, ale przede wszystkim czasochłonny. Już wkrótce kłopoty te może pomóc rozwiązać sztuczna inteligencja, a konkretnie tworzony na Warmii i Mazurach system zaawansowanych rekomendacji książek.

Tego robota karmi czytelnik

Nowo powstające rozwiązanie ma być innowacyjnym narzędziem rekomendującym lektury na podstawie wskazanych cech fabularnych, takich jak na przykład: realistyczna, zabawna, poruszająca, motywująca do działania itd. „Informacje na ten temat zbieraliśmy przez pięć lat przy wsparciu, m.in. blogerów książkowych, literaturoznawców, kulturoznawców, dziennikarzy, a niekiedy też samych pisarzy. Tak powstała baza opinii ekspertów, która jest punktem wyjścia dla naszych algorytmów” ? wyjaśnia Małgorzata Sieniewicz, prezes spółki Literacka, start-upu odpowiedzialnego za realizację projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Fundusz Simpact.

Właściwym materiałem do nauki algorytmów są jednak oceny czytelników oraz obszerna baza materiału badawczego. „Nasze algorytmy 'czytają’ e-booki i na podstawie samego tekstu określają cechy fabuły. Do ich przygotowania wykorzystujemy mechanizmy sztucznej inteligencji, ale też rozwiązania związane z uczeniem maszynowym” ? tłumaczy dr Krzysztof Sopyła z Literackiej. W ten sposób użytkownik otrzyma spersonalizowane propozycje lektur dopasowanych do jego potrzeb i zainteresowań. Obecnie zespół pracuje nad rekomendowaniem książek napisanych w języku polskim ? narzędzie w wersji beta dostępne jest na stronie www.CoDoCzytania.pl. Badacze podkreślają jednak, że pracują również nad stworzeniem automatycznego recenzenta dla książek napisanych po angielsku.

Pierwsze kroki algorytmów

Tworzony przez spółkę Literacka wirtualny księgarz to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce i na świecie, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. „Okazuje się, że nie tylko człowiek może rozumieć treść książek ? nasze algorytmy w przypadku większości cech danego tytułu osiągają obecnie 90% zbieżności z tym, jak daną lekturę ocenił czytelnik” ? dodaje Urszula Witkowska z Literackiej.

Badacze z Olsztyna opowiedzą o automatycznym recenzencie podczas Warszawskich Targów Książki. W czwartek, 23 maja 2019 roku o godz. 13:00 w sali Barcelona po raz pierwszy zaprezentowane zostaną efekty wspólnej pracy Literackiej, Instytutu Książki i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zespół zdradzi też, jaki jest tytuł pierwszej powieści ocenionej przez sztuczną inteligencję. Gościem specjalnym wydarzenia będzie pisarz, Zygmunt Miłoszewski.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy