Stefan Zweig pośmiertnie uhonorowany najwyższym odznaczeniem w Brazylii

28 grudnia 2017


75 lat po samobójczej śmierci austriacki pisarz Stefan Zweig został uhonorowany Orderem Krzyża Południa, najwyższym odznaczeniem państwowym przyznawanym przez Federację Republiki Brazylii.

Order Krzyża Południa ustanowiony został w 1822 roku przez cesarza Pedro I. Po upadku cesarstwa zniesiono jego przyznawanie, ponieważ uznano wszelkie tego typu odznaczenia za sprzeczne z zasadami republikanizmu. W grudniu 1932 roku order został jednak przywrócony z myślą o protokole dyplomatycznym i honorowaniu zagranicznych dygnitarzy. Otrzymują go zazwyczaj królowie, prezydenci i politycy z całego świata. Order Krzyża Południa wręczono m.in. brytyjskiej królowej Elżbiecie II, prezydentowi USA Dwightowi D. Eisenhowerowi, latynoamerykańskiemu rewolucjoniście Che Guevarze czy marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Teraz, pośmiertnie, trafia do rąk austriackiego pisarza.

Brazylia stanowiła ostatnie miejsce pobytu Stefana Zweiga. Będąc świadkiem dojścia Hitlera do władzy w Niemczech, mający żydowskie pochodzenie pisarz opuścił w 1934 roku rodzinną Austrię i uciekł z żoną Lotte wpierw do Wielkiej Brytanii, a potem do USA, Argentyny i Paragwaju. W końcu dotarł do Brazylii, gdzie osiadł w Petropolis, jakieś 68 kilometrów na północ od Rio de Janeiro. To właśnie tam, w swoim domu na wzgórzu, napisał słynne na cały świat dzieło „Nowela szachowa”. Tam też w 1942 roku popełnił wraz z ukochaną samobójstwo (choć są tacy, jak brazylijski psycholog Jacob Pinheiro Goldberg, którzy wątpią w oficjalną przyczynę zgonu).

W 2012 roku dom Zweiga został przekształcony w muzeum, w którym mieści się biblioteka oraz sala konferencyjna. Organizowane są w nim wystawy, konferencje, konkursy, spektakle teatralne i seanse filmowe, a także odczyty i koncerty.

W ostatniej dekadzie twórczość Zweiga ponownie przeżywa swój renesans. We Francji pisarz uchodzi za prawdziwy fenomen wydawniczy, a każdego roku sprzedaje się tam średnio jakieś 300 tysięcy egzemplarzy jego książek. Ogromnym powodzeniem Zweig cieszy się również w Turcji. Niedawno mogliśmy też oglądać film biograficzny „Pożegnanie z Europą” opowiadający o ostatnich latach życia autora „Niecierpliwości serca”.

Order w imieniu zmarłego przed laty pisarza odebrała z rąk brazylijskiego ministra spraw zagranicznych Aloysio Nunesa austriacka ambasador Irene Giner-Reichl.

[am]
źródło: Casa Stefan Zweig

Tematy: , ,

Kategoria: newsy