Polska premiera filmu biograficznego „Pożegnanie z Europą” o ostatnich latach życia Stefana Zweiga

6 maja 2017


W piątek 5 maja do polskich kin studyjnych wszedł film biograficzny „Pożegnanie z Europą” opowiadający o ostatnich latach życia Stefana Zweiga, popularnego pisarza okresu międzywojnia. Obraz jest austriackim kandydatem do Oscara 2017 w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny”.

„Pożegnanie z Europą” to oparta na faktach historia, obrazująca schyłkowe lata życia wybitnego austriackiego prozaika i biografa żydowskiego pochodzenia, Stefana Zweiga. Autor słynnych nowel „Amok” i „List od nieznajomej”, wydanych w Polsce w zbiorze „24 godziny z życia kobiety i inne opowiadania”, w latach 20. i 30. XX wieku cieszył się popularnością niemal w całej Europie. Mimo to, jako pacyfista i przeciwnik faszyzmu, w obliczu wojny zdecydował się wyemigrować ze Starego Kontynentu w roku 1934.

Po kilku latach spędzonych w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Argentynie, od roku 1941 Zweig przebywał w Brazylii, którą zauroczył się do tego stopnia, że planował poświęcić jej swoją nową książkę. W tym celu, wspólnie z drugą żoną, Lotte, odkrywał różne regiony kraju, w tym te najbardziej odległe…

Film podzielony jest na sześć epizodów pokazujących różne momenty z ostatnich lat życia Zweiga (od 1936 roku do samobójczej śmierci w 1942). Obserwujemy mężczyznę rozchwianego między nadzieją a rozpaczą, między wdzięcznością za przyjęcie, jakie zgotowano mu w nowym domu, a jednoczesnym uświadomieniem sobie, że ten drugi dom nie może zastąpić tego pierwszego.

Zweig znany był z wysokiej klasy. Nawet w okresie najstraszniejszej rozpaczy, z dala od swej ukochanej Austrii, nie pozwolił się wciągnąć w nienawistne tyrady przeciwko Niemcom i swej ojczyźnie. Jest to widoczne chociażby w scenie rozgrywającej się podczas międzynarodowego kongresu pisarzy zorganizowanego przez PEN International w Buenos Aires w 1936 roku. Wielu uczestników zjazdu zachęcało Zweiga, który był tam gościem honorowym, aby wyraźnie potępił reżim Hitlera. „Nie będę mówił przeciwko Niemcom” – zareagował pisarz. „Nigdy nie wypowiadam się przeciwko jakiemukolwiek krajowi i nie będę robił w tym względzie żadnych wyjątków”.

„Zweig był kimś, kto odmawiał przyjęcia uproszczonego punktu widzenia, kimś, kto twórcze impulsy czerpał z entuzjazmu do ludzi i idei” – mówi reżyserka filmu, Maria Schrader. Tragedia wynikała z faktu, że ten „wysoce wrażliwy mistrz wszelkich odcieni szarości” żył w czasach, „w których istniała tylko czerń i biel, w których rozróżnianie stawało się niemożliwe”.

Poniżej możecie zobaczyć polski zwiastun filmu „Pożegnanie z Europą”:

Plakat promujący film „Pożegnanie z Europą”:

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi