Stefan Zweig jednym z najpoczytniejszych nieżyjących pisarzy we Francji

17 kwietnia 2017


Choć od samobójczej śmierci Stefana Zweiga minęło 75 lat, we Francji uchodzi za prawdziwy fenomen wydawniczy. Każdego roku sprzedaje się tam średnio jakieś 300 tysięcy egzemplarzy jego książek.

Jak wynika z danych zebranych przez firmę GfK, która opiera się wyłącznie na rzeczywistej sprzedaży w księgarniach, powieści, biografie i eseje pisarza znalazły w ciągu dziesięciu lat ponad 3,2 miliona nabywców1. Najwyższy poziom osiągnięto w latach 2009 i 2010, kiedy to na tamtejszym rynku ukazały się pierwsze przekłady nieznanych wcześniej dzieł – sprzedaż wynosiła wówczas 480 tysięcy egzemplarzy rocznie. Łącznie do 2013 roku ukazało się 160 różnych wydań wszystkich tytułów Zweiga. Niektóre pozycje okazały się prawdziwymi bestsellerami. „Nowela szachowa” sprzedała się bowiem w milionie egzemplarzy, zaś „24 godziny z życia kobiety” mogą poszczycić się wynikiem 600 tysięcy. Również publikacje na temat pisarza cieszą się niemałą popularnością. Nakład znanego polskim czytelnikom komiksu „Ostatnie dni Stefana Zweiga” autorstwa Laurenta Seksika przekroczył we Francji 100 tysięcy egzemplarzy. Liczby te w latach 2013 i 2014 wcale nie zmalały, ponieważ dzieła Zweiga przeszły do domeny publicznej, co zachęciło wydawców do opublikowania licznych nowych przekładów.

Niemałą rolę w propagowaniu twórczości Zweiga odegrała też kinematografia. W 2014 roku widzowie mogli obejrzeć film „Grand Budapest Hotel”, którego reżyser, Wes Anderson, otwarcie przyznawał się do inspiracji autorem, informując o tym w napisach końcowych. Do kin trafiły również ekranizacja powieści „Opór rzeczywistości” zatytułowana „Na zawsze twoja” i film biograficzny „Przed świtem”.

Dziennikarka Olivia Phélip tłumaczy fenomen popularności Zweiga kilkoma czynnikami. Po pierwsze jego twórczość przemawia do kobiet – lepiej niż wielu jemu współczesnych rozumiał rosnące znaczenie kobiet w społeczeństwie. W odróżnieniu od chociażby Thomasa Manna czy Roberta Musila, pisał bezpośrednim, swobodnym stylem, jakby w zaufaniu zwierzał się z czegoś czytelnikowi. Jego teksty są zazwyczaj krótkie i płynne, zbliżone długością do noweli, przez co nie wymagają takiej koncentracji, jak „Człowiek bez właściwości” czy „Czarodziejska góra”. Co więcej, Zweig uosabia nostalgię za złotym wiekiem Europy. Jako świadek „najstraszliwszej klęski rozumu” był również wizjonerem, który zobrazował szkodliwe skutki totalitarnego myślenia.

Polskę renesans twórczości Zweiga jakby ominął. Jego książki wznawiane są sporadycznie i przemykają przez księgarskie półki niezauważone. Może warto zainteresować się tymi tytułami, które w ostatnich latach ukazały się na rynku. Okładki prezentujemy poniżej.

Inni nieżyjący pisarze, którzy sprzedają we Francji podobne do Zweiga nakłady to: Guy de Maupassant, Moli?re, Émile Zola, Albert Camus, Victor Hugo, Agatha Christie, Antoine de Saint-Exupéry, Voltaire i Honoré de Balzac.

[am]
źródło: Le Figaro

1 Dane z lat 2004-2013.

Tematy: , ,

Kategoria: newsy