banner ad

Radek Rak i Michał Cholewa laureatami Nagrody im. Janusza A. Zajdla za 2022 rok

3 września 2023

Powieść „Agla. Alef” Radka Raka i opowiadanie „Na granicy” Michała Cholewy zostały uhonorowane Nagrodą Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla dla najlepszych utworów polskiej fantastyki opublikowanych w 2022 roku. Wyróżnienia wręczono podczas Łódzkiego Festiwalu Fantastyki Kapitularz, czyli konwentu w randze Polconu, który zakończył się w niedzielę, 3 września, na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.

Nagroda im. Janusza A. Zajdla ma charakter plebiscytu organizowanego wśród wielbicieli fantastyki. Nominowanych wskazują wszyscy czytelnicy, którzy albo uiścili składkę nominacyjną, albo wyrazili na piśmie chęć bycia zgłaszającym podczas jednego z konwentów, albo też brali udział w głosowaniu w poprzedniej edycji nagrody. Wyłanianie zwycięzców odbywa się podczas konwentu Polcon lub wydarzenia w randze Polconu. W tym roku był to Łódzki Festiwal Fantastyki Kapitularz. Organizatorzy poinformowali, że w tegorocznej edycji oddano 256 głosów, w tym 246 ważnych w kategorii „powieść” i 247 ważnych w kategorii „opowiadanie”.

Za najlepszą polską powieść fantastyczną 2022 roku uznano książkę „Agla. Alef” Radka Raka, która została opublikowana przez oficynę Powergraph. Tym razem autor „Baśni o wężowym sercu…” – również nagrodzonej Zajdlem – napisał powieść młodzieżową, łączącą wątki przygodowe ze wzruszającą historią o dojrzewaniu i przemianie, o miłości i odkrywaniu swojej cielesności. Akcja osadzona została w świecie Agli. Główną bohaterką jest Sofja Kluk, uparta, wygadana i konsekwentnie dążąca do celu nastolatka. Mieszka w mieście, w którym panują dziewiętnastowieczne porządki społeczne, sklepy bławatne z ulicy Krokodyli spotykają się z mrocznym Urzędem Bezpieczeństwa i tajemniczym Carem, a zawodowi zabójcy cieszą się szacunkiem i zaufaniem. Podróż w poszukiwaniu zaginionego ojca okaże się dla Sofji pytaniem, czym tak naprawdę jest wolność. Wiadomość o nagrodzie dla Radka Raka zbiega się z zapowiedzią drugiego tomu cyklu, „Agla. Aurora”, którego premierę Powergraph zapowiada na październik.

Nagrodę za najlepsze opowiadanie zdobył utwór „Na granicy” Michała Cholewy, opublikowany w portalu internetowym Fahrenheit. Tekst opowiada o kompanii najemników, która powraca z ciężkich walk, ale skuszona wysoką stawką przyjmuje zlecenie na nową misję. Żołnierze mają zdobyć krasnoludzką strażnicę. Zadanie wystawi ich na ogromne niebezpieczeństwo, a jednocześnie podda próbie ich lojalność. Warto odnotować, że to już trzecia statuetka w karierze autora, który jest synem popularnego tłumacza literatury fantastycznej Piotra W. Cholewy. Poprzednią otrzymał w ubiegłym roku.

W gali, która odbyła się w sobotę wieczorem, tradycyjnie uczestniczyła Jadwiga Zajdel, wdowa po patronie nagrody. Wspólnie z wnukiem wręczyła statuetki zwycięzcom.

Poniżej możecie zobaczyć zapis transmisji z uroczystości wręczenia nagród:

[am]
fot. Walentyna Juszczak

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy