banner ad

Radek Rak i Marta Potocka laureatami Nagrody im. Janusza A. Zajdla za 2019 rok

21 listopada 2020

Radek Rak i jego „Baśń o wężowym sercu” uznana została przez czytelników fantastyki najlepszą powieścią ubiegłego roku. W kategorii opowiadanie zwyciężyła Marta Potocka z utworem „Chomik”. Ogłoszenie laureatów Nagrody Fandomu Polskiego imienia Janusza A. Zajdla za 2019 rok odbyło się w sobotę 21 listopada, w dniu imienin patrona.

Nagroda im. Janusza A. Zajdla przyznawana jest w formie plebiscytu. Nominowanych wyłaniają wielbiciele fantastyki z całego kraju, natomiast zwycięzców wskazują uczestnicy Polconu. W tym roku pandemia koronawirusa pokrzyżowała szyki organizatorom konwentów. Wskazywanie nominowanych i zwycięzców odbyło się więc wyłącznie przez Internet. Warunkiem głosowania na laureatów była rejestracja i wniesienie symbolicznej opłaty w wysokości 20 złotych na rzecz Funduszu Nagrody. Utrudnienia spowodowały, że głosów oddano jedynie 149 (dla porównania w ubiegłym roku było ich 343).

W kategorii „powieść” zwycięzca mógł być tylko jeden. Rok 2020 zdecydowanie należy do Radka Raka i jego powieści „Baśń o wężowym sercu, albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” (wyd. Powergraph), która odwołuje się do mitologii Galicji i legend traktujących o słynnym przywódcy chłopskim z czasów rabacji galicyjskiej. Rak jest pierwszym autorem fantastyki, który otrzymał najpopularniejszą nagrodę literacką w Polsce – Nike. Czytelnicy fantastyki mieli na temat jego książki podobne zdanie do jurorów tego prestiżowego wyróżnienia, stąd statuetka Zajdla dla autora. „Kochani, dziękuję Wam bardzo. Gratuluję Marcie Potockiej, laureatce w kategorii 'Opowiadanie’ (jest moc w Galicjanach!), a także współnominowanym” – napisał na Facebooku Radek Rak.

W kategorii „opowiadanie” nagrodę zdobyła młoda autorka Marta Potocka, która wciąż jest jeszcze przed debiutem powieściowym. W dorobku ma jednak kilka krótkich form i właśnie jedna z nich została doceniona przez czytelników. Autorka pracuje jako programistka, interesuje się naukami ścisłymi i science-fiction, a w swoich tekstach stara się przewidzieć bliską nam przyszłość. Do takich utworów należy zwycięskie opowiadanie, „Chomik”, które pierwotnie ukazało się w magazynie „Esensja” (nr 5 (CLXXXVII)/2019). Historia rozgrywa się w Polsce, w której otoczony złą sławą ZUS został zamknięty w 2030 roku wraz z wprowadzeniem pensji podstawowej dla każdego. Miejsce ZUS-u zajął Zakład Równowagi Społecznej, który pilnuje, by ludzie wydawali jak najwięcej pieniędzy. Oszczędni nazywani są chomikami. Przypadkiem jednego z nich ma zająć się pracownik tej instytucji. Całe opowiadanie, podobnie jak wszystkie nominowane do Zajdla, możecie przeczytać w antologii dostępnej do pobrania bezpłatnie w trzech formatach (ePub, Mobipocket, PDF).

Gala Nagrody Fandomu Polskiego imienia Janusza A. Zajdla miała odbyć się 14 listopada podczas Opolconu (konwentu w randzie Polconu), ale z uwagi na pandemię koronawirusa uroczystość w kameralnej odsłonie zorganizowano wirtualnie. Podczas wydarzenia pokazano pracownię zmarłego w 1985 roku Janusza A. Zajdla. Przez te wszystkie lata pozostała ona praktycznie w niezmienionym stanie. Poniżej możecie obejrzeć ceremonię w całości.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy