Magdalena Salik i Michał Cholewa laureatami Nagrody im. Janusza A. Zajdla za 2021 rok

14 listopada 2022

Powieść „Płomień” Magdaleny Salik i opowiadanie „Ucieczka” Michała Cholewy zdobyły Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla dla najlepszych utworów polskiej fantastyki opublikowanych w 2021 roku. Wyróżnienie wręczono podczas konwentu Imladris: Krakowski Weekend z Fantastyką, który zakończył się w niedzielę 13 listopada w Krakowie.

Nagroda im. Janusza A. Zajdla ma formę plebiscytu organizowanego wśród wielbicieli fantastyki. Nominowanych mogą wskazywać wszyscy czytelnicy po uiszczeniu składki nominacyjnej. Wyłanianie zwycięzców odbywa się podczas konwentu Polcon lub wydarzenia w randze Polconu. W tym roku był to Imladris: Krakowski Weekend z Fantastyką. Głosy można też było oddawać na stronie nagrody po wykupieniu akredytacji wspierającej. Jak informują organizatorzy, w tegorocznej edycji oddano 310 głosów, w tym 292 ważne w kategorii „powieść” i 302 ważne w kategorii „opowiadanie”.

Za najlepszą polską powieść fantastyczną 2021 roku uznano „Płomień” Magdaleny Salik. Opublikowana przez wydawnictwo Powergraph książka opowiada o ogólnoświatowym projekcie wyprawy międzygwiezdnej do zbadania pokrytego lodem globu, który w opinii naukowców nadawałby się do zamieszkania. Misja pociąga za sobą wątpliwe etycznie procedury. Czy mapowanie mózgu pilotów uczestniczących w misji okaże się sukcesem i przed jakimi dylematami z tym związanymi stanie ludzkość? I czy powinniśmy uciekać w kosmos, pozostawiając na Ziemi nierozwiązane sprawy klimatu, społeczeństwa i geopolityki? To pytania, które zadaje autorka swoją książką.

Nagrodę za najlepsze opowiadanie zdobył utwór „Ucieczka” Michała Cholewy, który ukazał się w portalu internetowym Fahrenheit. Historia rozgrywa się w świecie znanym z powieściowego cyklu „Algorytm Wojny”, a społeczeństwo podzielone jest na uprzywilejowanych mieszkańców miast i zajmujących się wydobyciem morloków, którzy zamieszkiwali w licznych Kompleksach. W pewnym momencie dochodzi tam do buntu, a wydarzenia obserwujemy z perspektywy małego chłopca.

Wszystkie opowiadania, które były nominowane w tym roku do Zajdla, można przeczytać w „Antologii Zajdlowej 2021” udostępnionej na stronie nagrody (do pobrania za darmo w formatach ePub, Mobipocket i PDF). W gali, która odbyła się w Auli nr 1 Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, tradycyjnie uczestniczyła Jadwiga Zajdel, wdowa po patronie nagrody. Wspólnie z wnukiem wręczyła statuetki laureatom.

[md]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy