Poznaliśmy nominacje do IV edycji Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”

8 września 2021

Sezon przyznawania nagród literackich rozpoczął się na dobre. Po ogłoszeniu laureatów Nagrody Literackiej Gdynia, a także finalistów Angelusa, Nike i Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa przyszedł czas na kolejne wyróżnienie. Tym razem poznaliśmy nominowanych do Pomorskiej Nagrody Literackiej.

Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza” została ustanowiona przez Samorząd Województwa Pomorskiego w 2017 roku z okazji stulecia Odzyskania Niepodległości i dwudziestolecia powołania samorządu wojewódzkiego. Nagrodę przyznaje się autorom zamieszkałym i tworzącym na Pomorzu, bądź autorom dzieł w istotny sposób związanych z tematyką pomorską oraz za całokształt dokonań twórczych lub pracy na rzecz literatury, książki i czytelnictwa w roku poprzedzającym jej wręczenie. Miejsce publikacji książek nie ma znaczenia.

Nagrodę przyznaje się w trzech kategoriach. W kategorii „Literacka Książka Roku” oceniane są utwory należące do szeroko rozumianej literatury pięknej: poezja, proza, reportaż literacki, esej, monografia, rozprawa krytyczno-literacka o wysokich wartościach estetycznych, a także scenariusz, utwór dramatyczny. „Pomorska Książka Roku” to wyróżnienie za publikacje związane tematycznie z Pomorzem, zarówno literackie, jak i pochodzące z innych dziedzin piśmiennictwa: opracowania historyczne, monografie, biografie, studia regionalne, przewodniki, albumy, rozprawy naukowe. W kategorii „Całokształt pracy literackiej” oceniany jest dorobek pracy twórczej: jego wartość intelektualna, artystyczna, oddziaływanie krajowe, znaczenie dla regionu, dokonania w dziedzinach pozaliterackich: edukacji, życiu kulturalnym i społecznym oraz popularyzacji literatury, książki i czytelnictwa.

Poznaliśmy laureatów Nagroda Literacka Gdynia!

Spotkanie ze zdobywcami tegorocznych Kostek Literackich już w sobotę o…

Opublikowany przez booklips.pl Sobota, 28 sierpnia 2021

 
Do czwartej edycji nagrody – za rok 2020 – zgłoszono przeszło 400 pozycji, które spełniły wymagania regulaminu. Spośród nich jury w składzie: prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski, Bożena Orczykowska, Elżbieta Pękała, dr hab. Katarzyna Szalewska oraz Władysław Zawistowski wybrało następujących nominowanych.

W kategorii „Literacka Książka Roku”:

  1. Tadeusz Dąbrowski „Scrabble” (poezja), wyd. Państwowy Instytut Wydawniczy,
  2. Dariusz Filar „Szklanki żydowskiej krwi” (powieść), wyd. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku,
  3. Antoni Pawlak „Ale bez rozgrzeszenia” (poezja), wyd. Instytut Mikołowski,
  4. Barbara Szczepuła „W domu wroga” (reportaże), Wydawnictwo Arche.

W kategorii „Pomorska Książka Roku”:

  1. Janusz Dargacz „Od Sopotu po Stogi. Początki kąpielisk morskich w okolicach Gdańska (1800-1870)”, wyd. Muzeum Gdańska,
  2. Dorota Karaś, Marek Sterlingow „Walentynowicz: Anna szuka raju”, Wydawnictwo Znak,
  3. Michał Ślubowski „Czarownice mieszczki pokutnice: gdańskie szkice herstoryczne”, Wydawnictwo Marpress,
  4. „Wrzeszcz! Mikołaj Trzaska – autobiografia”, rozmawiają: Tomasz Gregorczyk, Janusz Jabłoński, Wydawnictwo Literackie.

13 października w Teatrze Wybrzeże, na scenie Starej Apteki, odbędzie się wieczór literacki z autorami wszystkich nominowanych książek. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach zostaną wyłonieni podczas gali wręczenia Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2020, która odbędzie się 27 października w Centrum Świętego Jana w Gdańsku. Laureaci otrzymują statuetki „Wiatr od morza” oraz nagrody pieniężne (w poprzednich latach wynosiły one po 10 tysięcy złotych).

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy