Pisarka Lauren Groff otwiera własną księgarnię

11 kwietnia 2024

Amerykańska pisarka Lauren Groff, którą polscy czytelnicy znają m.in. z powieści „Fatum i furia” oraz „Arkadia”, zdecydowała się otworzyć własną księgarnię. Będzie w niej sprzedawać nie tylko nowości, ale też promować książki zakazywane na Florydzie.

W 2006 roku Lauren wraz z mężem, Clayem Kallmanem, i dwójką dzieci, przeniosła się do rodzinnego miasta męża, Gainesville, które wiele lat później stało się inspiracją dla zbioru opowiadań „Floryda”. Jak pisarka przyznaje, z czasem zaczęła coraz bardziej odkrywać uroki nowego miejsca zamieszkania i głęboko związała się z lokalną społecznością.

Mniej więcej dekadę temu autorka powieści „Fatum i furia” zaczęła myśleć wraz z mężem o otwarciu księgarni. Clay Kallman wywodzi się z rodziny o długich tradycjach księgarskich. Jego bliscy przez ponad 80 lat prowadzili w Gainesville sprzedaż książek, zanim zostali zmuszeni do zamknięcia interesu. Sam w młodości pracował w tej rodzinnej księgarni. Początkowo Lauren i Clay chcieli kupić własny sklep. Poszukiwania właściwego miejsca trwały bardzo długo, bo w centrum Gainesville nie było zbyt wielu lokali na sprzedaż. W końcu jednak znaleźli idealną przestrzeń, która była na wynajem, i uznali, że nie ma sensu dalej szukać.

Księgarnia będzie nazywać się The Lynx (z ang. Ryś). Ryś jest jednym z dwóch gatunków dzikich kotów żyjących na Florydzie. W ocenie autorki nazwa jest dwuznaczna: księgarnia ma być „ogniwem łączącym pisarzy i czytelników, oferującym książki społecznościom, które nie mają do nich dostępu, na jaki zasługują”.

Floryda jest drugim ze stanów, w którym odnotowano ostatnio najwięcej prób zakazywania książek. Stosując niejasny system weryfikacji, usuwa się z liceów i szkolnych bibliotek publikacje m.in. o tematyce LGBT, edukacji seksualnej czy problemach mniejszości rasowych. Aby książka zniknęła z półek, wystarczy skarga jednego opiekuna, nawet jeśli nie została poparta rzetelnym uzasadnieniem. W odpowiedzi na te niepokojące statystyki Lauren Groff zapowiada, że jej księgarnia będzie sprzedawała nie tylko nowości, ale też publikacje lokalnych autorów i książki zakazywane, szczególnie te dotyczące tematyki rasowej i LGBT.

Otwarcie księgarni planowane jest na 28 kwietnia. Stroną biznesową będzie zajmował mąż pisarki, Clay. Ona sama zaś widzi się w podobnej roli, jaką pełni Ann Patchett w swojej księgarni. Para chce też włączyć w rozwój interesu swoich pracowników, oferując im model podziału zysków, tak aby wszyscy wzięli udział w finansowym sukcesie księgarni.

Lauren Groff podkreśla, że The Lynx tym będzie różnić się od sieciowych księgarni, że zaoferuje klientom bardziej spersjnalizowaną obsługę. „Kiedy przyjdziesz do księgarni i powiesz, że chcesz jakąś książkę, to wiedz, że znamy każdą książkę na półkach, ponieważ to my je kupiliśmy. Będziemy wiedzieć, czego chcesz, i orientować się w książkach, które już masz przeczytane” – mówi pisarka.

The Lynx ma posiadać ogródek na świeżym powietrzu, w którym można usiąść i poczytać lub pouczyć się. W ciągu kilku tygodni w ofercie pojawi się m.in. kawa i wino. W księgarni organizowane będą spotkania z autorami, koncerty, dyskusje na temat zakazanych książek, warsztaty poświęcone tworzeniu zinów i inne atrakcje.

Otwarciu księgarni kibicuje Ann Patchett, która w 2011 roku otworzyła księgarnię Parnassus Books. „Wiecie co robi Lauren Groff? Otwiera w Gainesville niezależną księgarnię z zamiarem sprzedaży i promowania zakazywanych książek i marginalizowanych autorów. To niesamowite” – mówiła w filmiku opublikowanym na TikToku, w którym zachęcała do wsparcia projektu Lauren. „Co mogłoby być lepszego, bardziej poruszającego, robiącego większe wrażenie niż to? Lauren, moja siostro-pisarko, siostro-księgarko, kocham cię i jestem z ciebie dumna” – dodała.

[md]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy