Nowy ranking najlepiej zarabiających pisarzy na świecie. Nadchodzą młodzi!

8 września 2014

najlepiej-zarabiajacy-2013-2014
„Forbes” opublikował ranking najlepiej zarabiających pisarzy minionego roku. Wniosek z zaprezentowanych liczb nasuwa się jeden: stali bywalcy listy powinni się strzec, bowiem do gry wkraczają młodzi pisarze. W zestawieniu znalazły się aż trzy nazwiska autorów urodzony w latach 70. i jedna autorka z rocznika ’88.

Wprawdzie twórca „Dziennika cwaniaczka”, Jeff Kinney, gości na liście już od kilku lat, jednak pozostała trójka dopiero w tym roku dorobiła się fortun przekraczających 9 milionów dolarów. Najwyżej, bo na 6 miejsce, wspięła się 26-letnia Veronica Roth. Pomiędzy czerwcem 2013 a czerwcem 2014 roku jej trylogia „Niezgodna” sprzedała się w łącznym nakładzie 6,7 miliona egzemplarzy, przynosząc pisarce 17 milionów dolarów. Na tak oszałamiającą kwotę złożyły się również przychody z filmowej adaptacji książki, która zarobiła na świecie 270 milionów dolarów. Roth jest najmłodszą pisarką w zestawieniu i jedną z siedmiu kobiet na siedemnastoosobowej liście.

Na dwunastym miejscu ex aequo uplasowali się twórca powieści młodzieżowych John Green oraz autorka kryminałów Gillian Flynn. Green w samych Stanach Zjednoczonych sprzedał w minionym roku milion egzemplarzy swego przeboju „Gwiazd naszych wina” i zdyskontował sukces kinowym blockbusterem z Shailene Woodley i Anselem Elgortem w rolach głównych. Wysoka pozycja Johna Greena (a także wspomnianej wcześniej Veronici Roth) to także dowód na ogromną popularność, jaką cieszy się w ostatnich latach literatura dla młodzieży, również wśród osób dorosłych, które stanowią ponad połowę odbiorców tego typu książek.

Jedyna młoda autorka na liście, która pisze książki dla dorosłych, to Gillian Flynn. Wprawdzie jej najbardziej znany (i ostatni jak dotąd) kryminał, „Zaginiona dziewczyna”, ukazał się w 2012 roku, to jednak tytuł cieszy się nieustannym powodzeniem, gdyż w badanym okresie sprzedało się 1,2 miliona egzemplarzy powieści. „Zaginiona dziewczyna” na pewno nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Na koniec września tego roku zapowiadana jest premiera filmu z Benem Affleckiem w roli głównej, który powinien pociągnąć sprzedaż przez kolejny rok.

Najwyższe spadki na liście odnotowali Suzanne Collins, której dochody zmalały z 55 milionów do 16 milionów dolarów, a także E. L. James, która w zeszłym roku stanęła na czele rankingu z kwotą 95 milionów dolarów, natomiast teraz musiała zadowolić się prawie dziesięciokrotnie niższymi zarobkami.

Oto pełna lista najlepiej zarabiających pisarzy:

1. James Patterson ? 90 mln dol.
2. Dan Brown ? 28 mln dol.
3. Nora Roberts ? 23 mln dol.
4. Danielle Steel ? 22 mln dol.
5. Janet Evanovich ? 20 mln dol.
6. Jeff Kinney ? 17 mln dol.
Veronica Roth ? 17 mln dol.
John Grisham ? 17 mln dol.
Stephen King ? 17 mln dol.
7. Suzanne Collins ? 16 mln dol.
8. J. K. Rowling ? 14 mln dol.
9. George R. R. Martin ? 12 mln dol.
10. David Baldacci ? 11 mln dol.
11. Rick Riordan ? 10 mln dol.
E. L. James ? 10 mln dol.
12. Gillian Flynn ? 9 mln dol.
John Green ? 9 mln dol.

Ranking „Forbesa” powstał w oparciu o dane dotyczące sprzedaży książek drukowanych, ebooków i audiobooków pochodzące z Nielsen BookScan, powiększone o zyski z filmów i telewizji, a także informacje zebrane od pisarzy, agentów, wydawców i innych ekspertów. W zestawieniu uwzględniono zarobki za okres od czerwca 2013 do czerwca 2014 roku. Są to kwoty przed opodatkowaniem i innymi opłatami, które autorzy muszą ponieść z tytułu przychodów.

[am]
fot. Geeks Of Doom, Vevlyn’s Pen, Midnyty Reader

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy