Ponad połowa kupujących książki młodzieżowe to dorośli

19 września 2012


Według najnowszego raportu opublikowanego przez Bowker ponad połowa kupujących książki młodzieżowe to ludzie dorośli. Większość z nich decyduje się na zakup z myślą o sobie.

„Dochodzenie na temat tego, kto czyta książki młodzieżowe, rozpoczęło się, gdy zauważyliśmy różnicę pomiędzy liczbą sprzedanych ebooków młodzieżowych a stosunkowo małą liczbą dzieci, które twierdzą, że czytają cyfrowe książki” ? powiedział Kelly Gallagher, wiceprezes Bowker Market Research.

W raporcie zatytułowanym „Zrozumieć konsumentów książek dziecięcych w epoce cyfrowej” wyliczono, że 55 procent kupujących książki młodzieżowe (czyli przeznaczone dla nastolatków w wieku od 12 do 17 lat) to osoby mające 18 lat lub starsze. Największy segment wśród nich stanową dorośli w wieku od 30 do 44 lat.

Co ciekawe, osoby pełnoletnie nie kupują książek młodzieżowych dla kogoś. 78 procent przyznało, że dokonało zakupu z myślą o własnej lekturze.

Jest to dobra wiadomość dla wydawców książek młodzieżowych, gdyż osoby z tej grupy wiekowej są najbardziej aktywną, a co za tym idzie najbardziej pożądaną grupą konsumentów literatury.

Kilka innych danych, jakie można znaleźć w raporcie:

– Więcej niż 40 procent kupujących książki młodzieżowe czyta ebooki.
– 71 procent badanych mówi, że jeśli ebook z interesującym ich tytułem byłby niedostępny, to zakupiliby książkę drukowaną.
– Zadowolenie z poprzednich książek autora ma umiarkowany lub duży wpływ na wybór książki u dwóch trzecich respondentów.
– Ponad połowa kupujących książki młodzieżowe bardzo aktywne udziela się w sieciach społecznościowych i często uzyskuje rekomendacje od znajomych.

Bowker to firma będąca wiodącym dostawcą informacji i rozwiązań mających pomóc wydawcom, księgarzom i bibliotekom lepiej obsługiwać swoich klientów. Powyższe badania przeprowadzono na zlecenie amerykańskich wydawnictw: Little Brown Books for Young Readers, Random House, HarperCollins, Scholastic, Disney, Penguin, DK i Macmillan.

fot. The University of Alabama

Tematy: , ,

Kategoria: newsy