Ranking najlepiej zarabiających pisarzy za 2011 rok

10 sierpnia 2012


Magazyn Forbes opublikował coroczną listę najlepiej zarabiających pisarzy. Na czele najnowszego zestawienia znaleźli się panowie, ale coraz odważniej depczą im po piętach kobiety.

Po raz trzeci z rzędu niekwestionowanym zwycięzcą został James Patterson. Jego niezagrożona pozycja to wynik przemyślanej taktyki – Patterson nie pisze swoich książek, wymyśla jedynie kilkudziesięciostronicowe konspekty, które przepisują za niego inni. Dzięki tej metodzie udało mu się w zeszłym roku wyprodukować pod swoim nazwiskiem 14 powieści.

O 11 milionów (w porównaniu z zeszłym rokiem) wzrosły również dochody Stephena Kinga, który wypuścił bardzo dobrze przyjętą przez krytyków i publiczność powieść „Dallas 63”.

W zestawieniu po raz pierwszy pojawił się George R. R. Martin, którego cykl „Pieśń Lodu i Ognia” bije rekordy popularności dzięki wyświetlanemu na ekranach telewizorów serialowi „Gra o tron”.

Coraz wyraźniej zaznaczają swoje miejsce na liście również panie. Wyraźnie wzrosły m.in. dochody J. K. Rowling, głównie dzięki astronomicznej zaliczce (8 milionów dol.) za zapowiadaną na wrzesień tego roku powieść „The Casual Vacancy” oraz uruchomienie sklepu online na stronie Pottermore i wypuszczenie na rynek ebooków Harry’ego Pottera.

Już teraz specjaliści twierdzą, że w przyszłorocznym rankingu czołówkę listy zawłaszczą sobie pisarki. Suzanne Collins może zwielokrotnić zyski dzięki ekranizacjom swojej trylogii, książka Rowling dopiero ujrzy światło dzienne, natomiast walkę o pierwsze miejsce podejmie prawdopodobnie E. L. James, która na swojej sadomasochistycznej trylogii dla mamusiek zarabia obecnie 1,3 miliona dolarów tygodniowo.

Oto pełna lista piętnastu najlepiej zarabiających pisarzy za 2011 rok:

1. James Patterson – 94 miliony dol.
2. Stephen King – 39 milionów dol.
3. Janet Evanovich – 33 miliony dol.
4. John Grisham – 26 milionów dol.
5. Jeff Kinney – 25 milionów dol.
6. Bill O’Reilly – 24 miliony dol.
7. Nora Roberts – 23 miliony dol.
8. Danielle Steel – 23 miliony dol.
9. Suzanne Collins – 20 milionów dol.
10. Dean Koontz – 19 milionów dol.
11. J. K. Rowling – 17 milionów dol.
12. George R. R. Martin – 15 milionów dol.
13. Stephenie Meyer – 14 milionów dol.
14. Ken Follett – 14 milionów dol.
15. Rick Riordan – 13 milionów dol.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy