Nowa książka Boba Dylana w listopadzie. Noblista wyłoży w niej filozofię współczesnej piosenki

11 marca 2022

Bob Dylan wydaje nową książkę. Pierwszy muzyk, który otrzymał literacką Nagrodę Nobla, postanowił zebrać swoje refleksje o sztuce i rzemiośle pisania piosenek. Publikacja ukaże się na amerykańskim rynku w listopadzie 2022 roku.

Zważywszy na fakt, że Dylan otrzymał Nobla za „stworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni”, a na dodatek jest jedynym artystą w historii, który od lat 60. XX wieku zdołał w każdej dekadzie umieścić płytę na liście Billboard Top 40, wydaje się, że nie ma odpowiedniejszej osoby, która miałaby opisać powstawanie piosenek.

Zapowiadana książka będzie nosić tytuł „The Philosophy of Modern Song” (z ang. „Filozofia współczesnej piosenki”) i będzie zawierać ponad 60 esejów skupiających się na utworach innych artystów, od Stephena Fostera, przez Hanka Williamsa i Ninę Simone, po Elvisa Costello. Dylan analizuje to, co nazywa pułapką łatwych rymów. Wyjaśnia, w jaki sposób dodanie jednej sylaby może popsuć piosenkę, a także co łączy bluegrass z heavy metalem.

Artysta zaczął pracować nad książką już w 2010 roku. Wydawnictwo Simon & Schuster informuje, że zebrane w niej eseje są nieprzewidywalne, poruszające i głębokie, często też zabawne. I choć pozornie traktują tylko o muzyce, to w rzeczywistości są „medytacjami i refleksjami na temat ludzkiej kondycji”. Publikacja zawierać też będzie 150 starannie wyselekcjonowanych zdjęć.

„’Filozofia współczesnej piosenki’ mogła zostać napisana tylko przez Boba Dylana. Jego głos jest wyjątkowy, a jego twórczość wyraża głębokie docenienie i zrozumienie dla tych piosenek i ludzi, którzy dają im życie, a także dla tego, co oznaczają one dla nas wszystkich” – powiedział Jonathan Karp, prezes i dyrektor generalny wydawnictwa Simon & Schuster.

„The Philosophy of Modern Song” będzie pierwszą nową, pełnowymiarową książką Dylana od opublikowanych w 2004 roku wspomnień „Kroniki. Tom 1”. W 2011 roku noblista podpisał z wydawnictwem Simon & Schuster umowę na sześć książek. Od tego czasu ukazał się zbiór wszystkich tekstów jego piosenek („The Lyrics: Since 1962” z 2014 roku) i wykład noblowski (32-stronicowa „The Nobel Lecture” z 2017 roku).

Prawa do „The Philosophy of Modern Song” kupiły już wydawnictwa z Wielkiej Brytanii, Australii, Kanady, Indii, Włoch, Niemiec, Holandii, Francji, Hiszpanii, Szwecji, Japonii, Danii, Portugalii, Brazylii i Chin.

[am]
fot. Painted Passport/YouTube, Simon & Schuster

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy