Książka satyryczna „Bad Little Children’s Books” wycofana ze sprzedaży po oburzeniu internautów

8 grudnia 2016

bad-little-childrens-books-wycofana-1
Prowokująca książka zatytułowana „Bad Little Children’s Books” (z ang. „Książki małych niedobrych dzieci”), będąca w rzeczywistości satyrą dla dorosłych, została wycofana przez wydawcę ze sprzedaży. Część internautów odebrała ją dosłownie. Inni rzucili się do sklepów, aby wykupić resztki nakładu.

„Bad Little Children’s Books” to książka opublikowana pod pseudonimem Arthur C. Gackley, chociaż mamy wszelkie powody, by sądzić, że stworzył ją Bob Staake, który już wcześniej rysował podobne projekty. W publikacji znalazły się prześmiewcze, prowokujące i bezpruderyjne okładki nieistniejących książek, które rzekomo mogłyby chcieć czytać niedobre dzieci. W rzeczywistości była to satyra skierowana do dorosłych, a na przerobionych starych ilustracjach znalazły się nawiązania do pedofilii („Straszny wujcio”), przemocy wobec zwierząt („Czas nakarmić piranię”) i osób starszych („Czy wciąż możesz oddychać, babciu?”) czy alkoholizmu. Indian pokazano jako przenoszących ospę, zaś muzułmańska dziewczyna chodziła z tykającą bombą.

Publikacja spotkała się z dużą krytyką w mediach społecznościowych. Pojawiły się oskarżenia o niesmaczny dowcip oraz wzmacnianie stereotypów rasowych i kulturowych. Kelly Jensen, redaktor, bloger, były bibliotekarz, napisał, że twórca i wydawca książki „powinni się wstydzić publikowania i promowania tego rodzaju rasistowskiego chłamu. Żyjemy w świecie, w którym nie akceptuje się takiego humoru”. Ktoś pisał, że książka „jest rasistowska i promuje islamofobię”. Inni użytkownicy oskarżyli wydawcę m.in. o brak empatii czy elementarnej ludzkiej przyzwoitości.

bad-little-childrens-books-wycofana-2

Wydawnictwo Abrams broniło swojej decyzji o publikacji książki. „W ostatnich kilku dniach część komentatorów w mediach społecznościowych i ci, którzy im wtórują, wyciągnęli niektóre elementy książki z kontekstu, jakby nie zauważając, że jest to artystyczna satyra społeczna i parodia” ? napisano w oświadczeniu. „Twierdzą, że uwiarygodnia ona nienawistne opinie, że praca autora służy jedynie wyśmianiu, poniżaniu, wyeksponowaniu i obalaniu. 'Bad Little Children’s Books’ to parodia i satyra, zarówno sarkastyczna, jak i celowo, intencjonalnie i otwarcie obraźliwa. Włożyliśmy wiele trudu w to, by jasno oznaczyć książkę jako sarkastyczną poprzez jej odrażającą okładkę, określony tytuł, objaśniający podtytuł i wstęp”.

Pod naporem krytycznych komentarzy autor jednak poprosił wydawnictwo o wycofanie publikacji z rynku: „Książka jest odczytywana zdecydowanie inaczej, niż miałem zamiar, nie jako satyra, a bardziej niepokojąco. Sama jest interpretowana jako akt nienawiści i bigoterii, które to książka miała uwidaczniać, a nie promować. Z tych powodów poprosiłem Abrams Books o zaprzestanie publikacji” – napisał.

bad-little-childrens-books-wycofana-3

Nie wszyscy internauci są przeciwko „Bad Little Children’s Books”. Równie duża część wyraża niepokój cenzurą, jaką niektórzy próbują nałożyć na tego typu książki. „To przykład tego, jak poprawność polityczna wpłynęła na wolność słowa. Humor i umiejętność docenienia satyry została z ludzi wyssana” – napisał jeden z internautów. „Kiedy społeczeństwo stało się tak delikatne, że nikt nie jest w stanie wytrzymać satyry? To smutne” – napisał inny.

W stosunku do osób, które doprowadziły do zakazu książki, często pada określenie Pokolenia Płatka Śniegu. Nawiązuje ono do „Podziemnego kręgu” Chucka Palahniuka, gdzie narrator krytykuje współczesne metody wychowawcze, wypowiadając słowa: „Nie jesteście wyjątkowi. Nie jesteście pięknymi i niepowtarzalnymi płatkami śniegu”. Pod pojęciem Pokolenia Płatka Śniegu rozumie się młodych ludzi podatnych na „obrażanie się” na wszystko, co nie jest zgodne z ich światopoglądem. Są mniej odporni na to od poprzednich pokoleń i aby tkwić w bezpiecznej strefie komfortu, próbują np. nie dopuścić na zachodnich uczelniach do dyskusji na jakiekolwiek kontrowersyjne tematy (np. aborcja, ateizm). Często też występują w sieci przeciwko kontrowersyjnym publikacjom, jak „Bad Little Children’s Books”.

W niedzielę wydawca ogłosił, że zaprzestaje druku książki, ale egzemplarzy już opublikowanych ze sprzedaży wycofywać nie zamierza. To, jak można się domyślać, spowodowało lawinę zainteresowania tytułem. Obecnie można go jeszcze dostać w niektórych sieciowych księgarniach oraz na eBayu.

Część zamieszczonych w książce fikcyjnych okładek możecie obejrzeć, klikając tutaj.

[aw,am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy