Hervé Le Tellier zapowiada pierwszą po otrzymaniu Nagrody Goncourtów powieść

2 stycznia 2024

Prawie 4 lata po wydaniu „Anomalii”, która zdobyła w 2020 roku Nagrodę Goncourtów, Hervé Le Tellier opublikuje nową książkę. Powieść „Le Nom sur le mur” (z fr. „Imię na ścianie”) zainspirowana jest losami młodego bojownika ruchu oporu z czasów okupacji, którego nazwisko francuski pisarz znalazł wyryte na jednej ze ścian swojego domu w departamencie Drôme.

Oczekiwania wobec nowej książki Hervé’a Le Telliera są duże, zważywszy na fakt, że poprzednie dzieło przeszło do historii wydawniczej we Francji. Po pierwsze dlatego, że zdobyło Nagrodę Goncourtów, na dodatek w pandemicznym 2020 roku, jedynym, kiedy zarówno obrady jury, jak i ogłoszenie zwycięzcy odbywało się zdalnie. Na dodatek powieść spotkała się z ogromnym sukcesem komercyjnym, sprzedając się w nakładzie 1,5 miliona egzemplarzy, co czyni ją drugą w historii najlepiej sprzedającą się laureatką tego prestiżowego wyróżnienia.

Hervé Le Tellier nie spieszył się z napisaniem nowej książki. Początkowo planował napisać powieść historyczną rozgrywającą się w IV wieku naszej ery. Główną bohaterką miała być zawodowa kartografka podróżująca z legionami rzymskimi po całym imperium. Pisarz zaczął nawet zbierać materiały i prowadzić rozmowy z historykami. Eksperci uświadomili mu jednak, jak niewiele wiadomo o kobiecej psychice sprzed 1600 lat, dlatego porzucił projekt, a przynajmniej odłożył go na razie do szuflady.

W to miejsca zajął się pracą nad historią osadzoną w bliższej nam przeszłości. Każdego roku Hervé Le Tellier kilka miesięcy spędza w departamencie Drôme, gdzie ma dom. Na jednej ze ścian budynku widnieje tam imię i nazwisko André Chaix należące do młodego bojownika ruchu oporu z czasów okupacji. Autor „Anomalii” postanowił więc opisać jego krótkie życie.

„Minęło osiemdziesiąt lat, ale nie mam wątpliwości, że wciąż musimy rozmawiać o okupacji, faszyzmie i odrzuceniu innego, aż do jego zniszczenia. Zatem ta książka nie unika potwora, z którym walczył André Chaix, daje wyraz ideałom, za które umarł, i kwestionuje naszą głęboką naturę, nasze pragnienie przynależności do czegoś większego od nas, co prowadzi do tego, co najlepsze i najgorsze” – skomentował pisarz.

Powieść „Le Nom sur le mur” ukaże się we Francji w kwietniu 2024 roku nakładem wydawnictwa Gallimard. W Polsce mogliśmy do tej pory przeczytać dwie książki Hervé’a Le Telliera: „Anomalię” i „Wszystkie szczęśliwe rodziny”.

[md]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy