Co nowego przeczytamy w Wydawnictwie Czarna Owca w 2024 roku?

2 stycznia 2024

Czarna Owca zapowiada, że w 2024 roku będzie kontynuować bestsellerowe serie wydawnicze, ale w katalogu oficyny nie zabraknie również nowych autorów. Przekonajcie się, jakie publikacje przygotowano na najbliższe 12 miesięcy.

Kryminał

Niezmiennie Czarna Owca stawia na kryminały. Rok rozpocznie się „Nielatem” Piotra Kościelnego. W połowie roku możecie spodziewać się trzeciej części trylogii Camilli Läckberg i Henrika Fexeusa pt. „Miraż”, w której spotkamy się jeszcze raz z parą śledczą: mentalistą Vincentem Walderem i policjantką Miną Dabiri.

Zapowiada się też solidna dawka emocji od Przemysława Piotrowskiego. Autor powróci z serią z Igorem Brudnym w roli głównej i będzie to powrót podwójny, bo 2024 rok przyniesie dwie kolejne części cyklu. Piotrowski będzie miał również coś dla fanów Luty Karabiny: tom 3 nie każe na siebie długo czekać.

Jeśli przypadł wam do gustu „Poszukiwacz Zwłok” Mieczysława Gorzki, to w 2024 roku spodziewajcie się jego kontynuacji – „Wilczyca” już się skrada. Kolejną powieść zaprezentuje również Marta Zaborowska„Sześć powodów, by umrzeć” to historia tajemniczej śmierci, ciemnych sekretów i misternej sieci kłamstw, którą przeczytacie jednym tchem.

Nowym autorem w Czarnej Owcy jest Stefan Darda – znany twórca książek grozy i fantastyki. Już w lutym ukaże się wznowienie „Zabij mnie, tato”, a w kolejnych miesiącach „Nie zawiedź mnie, tato” oraz „Wybacz mi, tato”. Na wydawniczym pokładzie oficyna powitała również Artura Urbanowicza i Tomasza Sablika, którzy wciągną nas do mrocznego świata psychologicznego horroru.

W nadchodzącym roku nie zabraknie również tematyki szpiegowskiej. Marcin Faliński odsłoni działania agencji wywiadu w swojej kolejnej książce „Ostatni azyl”. Robert Michniewicz również nie zawiedzie swoich czytelników, oddając w ich ręce „Dolinę szpiegów”, powieść rozgrywającą się w czasie II wojny światowej. Z nową książką powróci też Marcin Silwanow. Wielowątkowy kryminał pt. „Wiatr” już w maju odsłoni dalsze losy funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku.

Czarna Owca szykuje również dużo dobrego dla wszystkich tych, którzy czekają na kolejne kryminały zagranicznych autorów. Mroźna skandynawska atmosfera powróci za sprawą „Burzowej góry” Lizy Marklund. To ostatnia część trylogii opowiadająca o Stenträsk w północnej Szwecji i dramacie, w którego centrum znajduje się szef policji Wiking Stromberg.

Czarna Seria wzbogaci się w tym roku o 8. już część bestsellerowej kolekcji duetu autorskiego Hjorth & Rosenfeldt„Wina, którą nosisz”. Po dłuższej przerwie pojawi się też lubiany przez czytelników Håkan Nesser. „List z Monachium” to powrót duetu śledczego Barbarotti-Backman. Jak bohaterowie odnajdą się w kryminalnej zagadce godnej mistrzyni Agaty Christie? Przekonacie się sami!

Dla fanów mocniejszych historii w stylu trylogii „#4MK” również coś się znajdzie. J.D. Barker powróci aż z dwoma tytułami: „Opuszczoną” oraz „Grą na antenie”. W 2024 roku nie może zabraknąć także C.J. Tudor. Na półki księgarń trafi jej thriller „Debit”.

Literatura faktu

2024 rok będzie w Wydawnictwie Czarna Owca obfitował w nowe publikacje z szeroko pojętej kategorii literatury faktu. Wśród propozycji znalazła się przede wszystkim „Kocia muzyka. Chóralna historia pogromu krakowskiego” autorstwa Joanny Tokarskiej-Bakir. Znana autorka, antropolożka kultury i religioznawczyni nominowana do Nagrody Literackiej Nike pochyla się w swoje dwutomowej monografii nad kolejnym ciekawym i wielowymiarowym faktem historycznym.

Kolejny mocny tytuł to książka Geeny Davis, dwukrotnej zdobywczyni Oscara i ikony ekranu, najbardziej znanej z kultowego do dziś filmu „Thelma i Louise”. „Śmierć przez grzeczność” to zaskakujący pamiętnik i opowieść o jej „podróży do złego” – od niezwykle grzecznego dzieciństwa po role, które dodały jej siły, by stać się potęgą w Hollywood. To także wzruszająca historia życiowej podróży jednej kobiety, która walczyła o siebie od dzieciństwa, a ostateczną jej walką była ta o kobiety na całym świecie.

Pozycją zasługującą na wyjątkową uwagę będzie również „Guma Niny Simon” Warrena Ellisa, cenionego muzyka i kompozytora znanego z wieloletniej współpracy z Nickiem Cave’em. Książka przedstawia nieoczekiwaną i inspirującą historię kawałka gumy do żucia. Z wprowadzenia do niej napisanego właśnie przez Nicka Cave’a dowiadujemy się, jak Warren zamienił pamiątkę, wyrwaną z fortepianu swojej idolki w chwili zachwytu, w autentyczny totem, który towarzyszy mu w karierze przez lata.

Literatura

W 2024 roku nie zabraknie również beletrystyki obyczajowej oraz pozycji z literatury pięknej. Wspomnijmy tutaj chociażby o „Kuchni książek” koreańskiej autorki Kim Jee Hye. To obyczajowa historia, w którą wplecione są obawy, emocje, doznania wyrażane w epizodach dotyczących osób odwiedzających „Kuchnię Soyangri Books”.

Bestseller „Nigdy nie obiecywałam ci ogrodu pełnego róż” Joanne Greenberg to współczesna klasyka opowiadająca o zmaganiach młodej kobiety ze schizofrenią. Książka po raz pierwszy opublikowana w 1964 roku, teraz zostanie wzbogacona o przedmowę Esmé Weijun Wang.

W ofercie Czarnej Owcy znajdzie się również powieść erotyczna „Dirty Diana” oparta na popularnym feministycznym podcaście erotycznym, w którym występuje Demi Moore. Bodźcem do tej historii była świadomość tego, że nawet w XXI wieku w ramach edukacji seksualnej nie uczy się dziewcząt i kobiet o kobiecych pragnieniach ani własnych potrzebach, ale też chęć opowiedzenia historii o pożądaniu w wieloletnich związkach i małżeństwie.

Psychologia

Jeśli chodzi o książki psychologiczne i poradniki, to w 2024 roku Czarna Owca zapowiada trochę innowacji. Będziemy mogli lepiej poznać azjatyckie kręgi kulturowe i odkryć tajniki sztuki lepszego życia i drogi do długowieczności. Kaki Okumura w książce „Japońska sztuka równowagi. Sposób na długie życie” rewolucjonizuje sposób dbania o siebie oraz pomaga odnaleźć spokój, poczucie spełnienia i zadowolenie z życia. Bogato ilustrowany przewodnik prezentuje cztery filary japońskiego stylu życia: odżywianie, ruch, odpoczynek i relacje społeczne.

Z kolei „Wabi Sabi” autorstwa Nobuo Suzuki będzie traktować o tkwiącym w niedoskonałości pięknie oraz o tym, jak zrozumienie tego pojęcia może dogłębnie zmienić nasze życie.

Imprint literacki Echa

W 2024 roku imprint Czarnej Owcy – Echa – wprowadzi do literackiego świata nowe fantastyczne i nagradzane powieści literatury światowej. Oczekujcie książki argentyńskiej autorki Mariany Enriquez, która odwiedziła Polskę w ramach Festiwalu Conrada. „Zejście w dół jest najgorsze” to jej pierwsza powieść, która w listopadzie będzie dostępna na polskim rynku wydawniczym. Historia miesza w równych proporcjach świat mroku, miłosnych ekscesów i skrajności (obojętności i nadmiernej namiętności) z mistycznym gotykiem literackim – dotyczy to zarówno sposobu opisu niektórych postaci, jak i przerażających wizji głównego bohatera tekstu, dręczonego wizjami mrocznych istot, które odwiedzają go od czasu do czasu.

W planach jest również powieść Marlona Jamesa „Wiedźma Księżyca, Król Pająk”, czyli kontynuacja „Czarnego lamparta, czerwonego wilka”. To po części opowieść przygodowa, po części kronika niezłomnej kobiety, która nie kłania się żadnemu mężczyźnie, i zarazem fascynująca powieść, która bada władzę, osobowość i miejsca, w których się one nakładają.

Imprint dziecięcy To Tamto

W imprincie ToTamto przygotowano czternaście tytułów dla trzech grup wiekowych. Oprócz edukacyjnych książek non-fiction w planach jest powieść graficzną, książki obrazkowe, a także opowieści narracyjne. Na szczególną uwagę zasługuje bestseller „New York Timesa”, urocza książka obrazkowa pod tytułem „Nocny Rycerz” autorstwa Christophera Denise’a. To uhonorowana Medalem Caldecotta opowieść o małym Sowiątku, które od zawsze chciało być prawdziwym rycerzem. Książka przeznaczona jest dla najmłodszych czytelników, ale warto po nią sięgnąć bez względu na wiek.

Dla nieco starszych miłośników pięknych historii wydana zostanie opowieści o krótkonogim i bezskrzydłym ptaszku – Skowronce Hopce, która musiała przeciwstawić się przeciwnościom losu i ratować swoich przyjaciół i ich wspólny dom. Opowieści zostały zainspirowane prawdziwą historią chłopca, który urodził się bez rąk i z bardzo krótkimi nogami. Jego biologiczna rodzina opuściła go, jednak został adoptowany i był wychowywany przez kochających ludzi w życzliwej atmosferze.

W tym roku ukażą się także dwie dziewczyńskie propozycje. Pierwsza z nich to powieść graficzna „Elektra” o dziewczynce, która nie bała się podążać za swoimi marzeniami i mimo naprawdę wielu przeciwności pokazała wszystkim, że nie warto się poddawać, i że należy walczyć o to, co się kocha. Druga książka – „Pierwsza miesiączka” – to historia dwóch przyjaciółek, które spotykają na swojej drodze „potwora”, czyli pierwszą miesiączkę. Każda z nich radzi sobie z tym wyzwaniem na swój sposób, ale wzajemnie się wspierają i mogą liczyć na pomoc bliskich.

Przygotowano też wiele propozycji edukacyjnych dla fanów ciekawostek, zdobywania wiedzy i rozwoju. Są to między innymi publikacje o tym, jak jedzą i śpią zwierzęta; o topniejącym kontynencie, czyli Antarktydzie; dla fanów samolotów i latania, a także publikacja z mnóstwem porad i ćwiczeń dla małych nerwusów lub dzieci, które muszą radzić sobie z lękami. Zaś dla tych, którzy nie lubią siedzieć w domu, godną polecenia pozycją będzie „Odkrywanie natury” z wieloma ciekawostkami oraz zabawami i zadaniami do wykonania na świeżym powietrzu.

Imprint młodzieżowy SeeYA

Flagowy tytułu SeeYA – „Mallaroy” – doczeka się w 2024 roku trzeciej części, kończącej tę trylogię. Szkoła imienia Flanagana Mallaroya straciła swoją beztroską atmosferę. Erin Lanford desperacko próbuje odkryć, dlaczego coraz więcej uczniów znika w niewyjaśnionych okolicznościach, jednocześnie wciąż ukrywając własne człowieczeństwo i udając, że nie czuje absolutnie nic do pewnego perfidnego Wampira. Daleko za murami placówki zmiennokształtnej Alei Lanford zaczyna brakować sił na szukanie prawdy wśród politycznych kłamstw. Kiedy kilka miesięcy wcześniej nastoletnie bliźniaczki zamieniły się miejscami, miało to być tylko na chwilę. Teraz znajdują się po przeciwnych stronach przerażającego konfliktu. Nim rok szkolny dobiegnie końca, złamane zostaną obietnice, serca i kości.

Kolejna pozycja to „Y/N” Esther Yi. Bohaterka tej debiutanckiej powieści, mieszkająca w Berlinie Amerykanka o koreańskich korzeniach, zostaje zaciągnięta na koncert popularnej grupy K-popowej. Wydarzenie to szybko zmienia się w niemalże religijne doświadczenie, a ona sama czuje niewiarygodną więź z jednym z członków – młodym mężczyzną o pseudonimie Moon. Od tego momentu jest w stanie poświęcić dla niego wszystko, a swojemu uczuciu upust daje między innymi poprzez pisanie fanfiction z bohaterką, z którą każdy może się utożsamić – Y/N (your name – twoje imię).

fot. Freepik

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi