„Anomalia” Hervé’a Le Telliera drugą najlepiej sprzedającą się książką w ostatnich 40 latach Nagrody Goncourtów. Wiemy, kto i kiedy wyda powieść w Polsce

1 marca 2021

Nagroda Goncourtów przekłada się na sprzedaż książki, czasem nawet w bardzo znaczący sposób. Jak poinformowało francuskie wydawnictwo Gallimard, uhonorowana w ubiegłym roku powieść „Anomalia” Hervé’a Le Telliera stała się drugą najlepiej sprzedającą się laureatką nagrody w ostatnich czterdziestu latach. Dzieło jest już tłumaczone na język polski i jeszcze w tym roku doczekamy się jego wydania.

Hervé Le Tellier przyznaje, że większość jego wcześniejszych książek sprzedawała się w nakładzie od 30 do 40 tysięcy egzemplarzy. Przyznanie najnowszemu dziełu Nagrody Goncourtów całkowicie odmieniło sytuację. Jak podaje agencja badawcza GfK, „Anomalia” znalazła 633 tysiące nabywców. Redaktorka Karina Hocine z wydawnictwa Gallimard wyjawiła zaś, że liczby te są jeszcze wyższe. Obecnie nakład powieści wynosi 931 780 egzemplarzy, zaś sprzedaż netto dobija do 851 tysięcy egzemplarzy.

Bez względu na to, które wyniki brać pod uwagę, oznacza to przynajmniej dwudziestokrotny skok zainteresowania twórczością pisarza. Oczywiście nie można powiedzieć, że to jedynie zasługa Prix Goncourt, pamiętając jednak, że przed przyznaniem nagrody sprzedało się zaledwie 75 tysięcy egzemplarzy, można mieć pewność, że szum medialny związany z decyzją Akademii Goncourtów przełożył się w znacznym stopniu na osiągnięte nakłady.

„Dochodzimy tu do poziomów, które mnie zaskakują i które niewątpliwie są związane z całą serią czynników, które możemy analizować zarówno obiektywnie, jak i subiektywnie. Ale tak, to całkowicie zmienia miejsce pisarza na scenie literackiej” – przyznał Hervé Le Tellier.

Do tej pory najlepiej sprzedającą się we Francji książką wyróżnioną Nagrodą Goncourtów była powieść „Kochanek” Marguerite Duras. Oparta na wątkach autobiograficznych historia rozgrywająca się w Sajgonie w latach 30. XX wieku i opowiadająca o perwersyjnym romansie 15-letniej Francuzki z ubogiej rodziny i dużo starszego, bogatego Chińczyka sprzedała się w nakładzie 1,63 miliona egzemplarzy. Na drugim miejscu przez długi czas znajdowały się „Łaskawe” Jonathana Littella, które kupiło 618 tysięcy Francuzów. Teraz miejsce Littella zajął Hervé Le Tellier.

W Polsce „Anomalię” przeczytamy jesienią 2021 roku nakładem Wydawnictwa Filtry. Nad przekładem książki pracuje tłumaczka Michela Houellebecqa, Beata Geppert. Jak przypomina polski wydawca, powieść Hervé’a Le Telliera łączy poetykę psychologicznego thrillera z elementami surrealizmu. To oparte na suspensie czytadło dla szerokiej publiczności, a zarazem pełne intertekstualnych gier literackie dzieło, które ucieszy najbardziej wyrafinowanych czytelników. Boeing 787 lecący z Paryża do Nowego Jorku wpada w turbulencje. Na pokładzie jest 243 pasażerów, wśród nich Slimboy – nigeryjski raper ukrywający swój homoseksualizm, Blake – restaurator pracujący po godzinach jako płatny morderca, Joanna, wzięta adwokatka nękana grzechami z przeszłości czy Victor Miesel, autor świeżo ukończonej powieści „Anomalia”, którego wszystkie poprzednie książki, choć nominowane do najważniejszych nagród, przechodziły bez echa. Pod wpływem anormalnego, kosmicznego zdarzenia ten sam lot, z tymi samymi pasażerami i tą samą załogą odbędzie się jeszcze raz kilka miesięcy później i tak samo wpadnie w turbulencje. Jak wobec tej anomalii zachowa się FBI? Czy pasażerom uda się wylądować po raz drugi? A jeśli tak, co wtedy? Dowiemy się już za kilka miesięcy.

[am]
fot. librairie mollat

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy