Czytanie e-booków na podświetlonym ekranie może zaszkodzić twojemu zdrowiu

29 grudnia 2014

czytanie-na-tablecie
Naukowcy z Harvard Medical School ogłosili, że czytanie e-booków na urządzeniach zaopatrzonych w podświetlane ekrany wpływa negatywnie na sen, samopoczucie, ale i ? co gorsza ? na zdrowie.

Przez pięć dni w tygodniu dwunastu młodych, dorosłych, zdrowych ludzi czytało przed snem przez cztery godziny e-booka za pomocą urządzenia wyposażonego w ekran emitujący światło. Później ten sam eksperyment powtórzono z tekstem drukowanym na papierze. Jak się okazuje, osoby czytające książki na ekranie potrzebowały prawie 10 minut więcej czasu na zaśnięcie i były mniej śpiące na godzinę przed snem.

Badanie potwierdziło wnioski, jakie przedstawili już niemal dwa lata temu naukowcy z Instytutu Politechnicznego Rensselaer: czytanie e-booków na podświetlonym ekranie tłumi wydzielanie melatoniny odpowiedzialnej m.in. za regulowanie snu oraz opóźnia fazę snu REM. Lektura tradycyjnych książek tego nie powodowała. Następnego ranka osoby czytające e-booki potrzebowały godzinę więcej do pełnego przebudzenia się i osiągnięcia tego samego poziomu czujności.

Co ważne, czytanie na tego typu urządzeniach nie wpływa jedynie na sen. Naukowcy odkryli korelację pomiędzy zahamowaniem wydzielania melatoniny spowodowanym działaniem światła w godzinach nocnych, a ryzykiem zachorowania na raka piersi, jelita grubego i zaawansowanym rakiem prostaty związanymi z pracą na nocne zmiany. Niedobór snu zwiększa również ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego oraz chorób metabolicznych, takich jak cukrzyca i otyłość.

Eksperyment przeprowadzano na iPadach, ale inne urządzenia z podświetlanymi ekranami powodują ten sam efekt. Aby uchronić się przed zgubnymi skutkami, warto więc czytać tradycyjne książki albo korzystać z czytników wyposażonych w technologię elektronicznego tuszu, gdzie mamy do czynienia jedynie ze światłem odbijającym się od czytanych stron.

Chociaż w badaniu skupiono się na czytelnikach książek, sprawa dotyczy również innych zastosowań urządzeń z podświetlanymi ekranami, z których korzystamy przed snem.

[aw]
fot. Pabak Sarkar
źródło: Harvard Medical School, Proceedings of the National Academy of Sciences, The Guuardian

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy