banner ad

Czytanie książek przed snem na tablecie może zwiększyć bezsenność

29 sierpnia 2012


Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Instytut Politechniczny Rensselaer wynika, że czytanie książek z tabletów, iPadów oraz innych urządzeń zaopatrzonych w podświetlane ekrany może prowadzić do bezsenności.

Badania wykazały, że dwie godziny spędzone przed takim ekranem może obniżyć poziom melatoniny w organizmie o 22 procent. „Stymulacja dobowego rytmu człowieka do takiego poziomu może wpłynąć na spanie u osób, które korzystają z urządzeń przed snem” ? powiedziała prowadząca badania Mariana Figueiro.

W testach uczestniczyło trzynaście osób, które korzystało z powszechnych zastosowań tabletów ? czytano, grano w gry i oglądano filmy. Uczestnicy zostali wyposażeni w urządzenia do pomiaru światła i podzieleni na trzy grupy ? dwie z nich do przeglądania ekranów używały specjalnych okularów mogących przyśpieszyć i opóźnić spadek melatoniny.

Istotnym czynnikiem okazała się długość czasu, na jaką oko wystawione było na działanie ekranów. Korzystanie z urządzeń przez jedną godzinę nie wpływało znacząco na poziom melatoniny, jednakże po dwóch godzinach efekty były znaczące.

Rezultaty przeprowadzonych badań są o tyle istotne, że do tej pory czytanie przed snem uważano za dobre lekarstwo na bezsenność. Dalej możemy uznać to twierdzenie za prawdziwe, o ile pamiętamy, żeby długiej wieczornej lekturze oddawać się tylko przy użyciu tradycyjnych książek albo czytników wyposażonych w technologię papieru elektronicznego.

Badania przeprowadzono na zlecenie firmy Sharp Laboratories of America.

fot. krossbow / Flickr

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy