Byli Steve Jobs, Leonardo da Vinci i Elon Musk, czas na Marię Skłodowską-Curie. Walter Isaacson chce napisać biografię polskiej noblistki
Jeden z najbardziej znanych autorów biografii, Walter Isaacson, zamierza napisać książkę o Marii Skłodowskiej-Curie – poinformowało wydawnictwo Insignis, które planuje wydać taką biografię w Polsce.
Walter Isaacson, nazywany „biografem geniuszy”, specjalizuje się w biografiach najbardziej znanych, a jednocześnie nieprzeciętnych osobowości w nauce, kulturze i biznesie. Wydał opracowania ukazujące takie postacie, jak Steve Jobs czy Leonardo da Vinci. Napisał książkę „Innowatorzy” – o tym jak grupa hakerów, geniuszy i geeków wywołała cyfrowa rewolucję.
Niedawno w naszym kraju ukazała się najnowsza biografia Waltera Isaacsona dotycząca Elona Muska. W maju 2023 roku do polskich księgarń trafił jego „Kod życia” – opowieść o noblistce Jennifer Doudnie, współautorce rewolucyjnej i kontrowersyjnej metody edycji ludzkich genów. Obydwie książki opublikowało wydawnictwo Insignis.
Jak poinformowało PAP wydawnictwo Insignis, Walter Isaacson zamierza wydać również biografię Marii Skłodowskiej-Curie. W jednym z wywiadów autor zapowiedział, że w związku z tym wybiera się do Polski. Wydawnictwo nie wie jeszcze, kiedy to nastąpi i jak długo potrwa jego pobyt w naszym kraju.
Isaacson dwa lata spędził z Elonem Muskiem, zbierając materiały do jego biografii. Wielokrotnie z nim rozmawiał, uczestniczył w licznych jego spotkaniach, przechadzał się z nim po jego fabrykach i rozmawiał z jego współpracownikami, a także z osobami bliskimi, które dobrze go poznały. Powstała książka będąca jedną z najlepiej sprzedających się na świecie biografii, w tym również w Polsce.
Maria Skłodowska-Curie jest dwukrotną laureatką Nagrody Nobla – otrzymała ją w 1903 roku w dziedzinie fizyki za badania nad promieniotwórczością (wraz z mężem Pierre’em Curie i Henrim Becquerelem), a także w 1911 roku w dziedzinie chemii (za odkrycie polonu i radu). Należy do elitarnej grupy zaledwie czterech osób, które otrzymały Nobla więcej niż jeden raz. Wciąż jest też jedyną kobietą, która dwa razy otrzymała to najbardziej prestiżowe wyróżnienie w nauce. To również pierwsza kobieta, która spoczęła w paryskim Panteonie, pełniącym rolę mauzoleum wybitnych Francuzów.
Według wydawnictwa napisana przez Waltera Isaacsona biografia Marii Skłodowskiej-Curie, która ukaże się w wielu językach na całym świecie, może sprawić, że postać Polki stanie się jeszcze lepiej znana, „zważywszy na olbrzymi zasięg oraz opiniotwórczą i popularyzatorską moc książek tego autora”.
Isaacson wielokrotnie podkreślał, jak dużą rolę pełnią kobiety w rozwoju nauki i kultury. Przykładami są Jennifer Doudnie, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii, główna bohaterka książki „Kod życia”, a także Ada Lovelace ukazana w książce „Innowatorzy”, którą Isaacson uważa za matkę współczesnej informatyki.
W ostatnim czasie polscy czytelnicy mogli już przeczytać kilka książek poświęconych Marii Skłodowskiej-Curie. Ukazało się m.in. pierwsze pełne wydanie biografii „Maria Curie” napisanej przez córkę noblistki, Ewę Curie, a także biografie „Maria Skłodowska-Curie i potęga marzeń” autorstwa Susanny Leonard oraz „Geniusz i obsesja. Wewnętrzny świat Marii Curie” Barbary Goldsmith. Do życia Marii Skłodowskiej-Curie odnoszono się również w szerszym kontekście. Pisarka Rosa Montero opublikowała książkę „Ta żałosna myśl, że nigdy więcej cię nie zobaczę”, czyli literacki esej o pokonywaniu bólu po stracie bliskiej osoby, odwołujący się do pamiętnika polskiej noblistki. Co nowego zaproponuje Walter Isaacson? Przekonamy się za jakiś czas.
[am]
fot. Wikimedia Commons, Christopher Michel
źródło: naukawpolsce.pap.pl
Kategoria: newsy