W Gdańsku wystawiono księgę kondolencyjną pamięci Pawła Huellego. Znana jest data i miejsce pogrzebu

1 grudnia 2023

Od piątku, 1 grudnia, w Kunszcie Wodnym przy Targu Rakowym 11 w Gdańsku, można wpisywać się do księgi kondolencyjnej poświęconej pamięci zmarłego kilka dni temu Pawła Huellego. Jak zapowiedział gdański magistrat, pogrzeb pisarza odbędzie się w czwartek, 7 grudnia, w Alei Zasłużonych na cmentarzu Srebrzysko.

„Księga wyłożona będzie od 1 grudnia w godzinach pracy IKM-u: od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-20:00, w sobotę i niedzielę w godz. 10:00-16:00” – przekazała Marta Formella z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. O godz. 9:45 pierwsze wpisy kondolencyjne złożyły przewodnicząca rady miasta Agnieszka Owczarczak i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Uroczystości pogrzebowe Pawła Huellego zaplanowano na czwartek, 7 grudnia. Rozpoczną się o godz. 10:30 mszą świętą w kościele św. Jana w Gdańsku. Następnie przeniosą się na cmentarz Srebrzysko we Wrzeszczu, gdzie od godz. 12:30 będzie można pożegnać zmarłego w nowej kaplicy. Kondukt żałobny wyruszy z kaplicy o godz. 13:00.

Paweł Huelle urodził się 10 września 1957 roku w Gdańsku, o którym mówił, że jest jego „małą ojczyzną”. Tam mieszkał i tworzył. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim (1980). W czasie Sierpnia 1980 roku był współtwórcą „poczty rowerowej”, wspierającej strajkujących w Stoczni Gdańskiej – między innymi w kolportażu „bibuły”. Z Andrzejem Zarębskim współtworzył apel środowiska studenckiego w sprawie liberalizacji życia naukowego i studiów. Był także współinicjatorem powstania i członkiem Tymczasowego Komitetu Założycielskiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów Polskich UG. Podczas tzw. karnawału Solidarności pracował jako dziennikarz w Biurze Informacji Prasowej Solidarności.

Zadebiutował w listopadzie 1987 roku, wydając „Weisera Dawidka”, którego akcja dzieje się w okolicy istniejącego w latach 1913-2013 w Gdańsku Wiaduktu Weisera (zwanego także Mostem Weisera). Stanowiąca literacki dialog z Günterem Grassem powieść uważana jest za jeden z najważniejszych debiutów lat 80., a przez krytyków określona została jako „arcydzieło literatury”.

Kolejne lata przyniosły następne poczytne powieści (m.in. „Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala”, „Śpiewaj ogrody”) zbiory opowiadań („Pierwsza miłość i inne opowiadania”, „Opowieści chłodnego morza”), dramaty oraz wiersze, a także scenariusze i eseje. Powieść „Ostatnia Wieczerza” (2007) zdobyła nominację do Nagrody Nike.

W 2020 roku ukazał się zbiór jego opowiadań, zatytułowany „Talita”. Książka, inspirowana biblijną przypowieścią, a jednocześnie sięgająca do guseł i zabobonów, została osadzona w historii Gdańska i Pomorza. Pozycja, na którą autor kazał nam czekać aż sześć lat, stała się bohaterką akcji „Gdańsk czyta”, organizowanej na wzór wywodzącego się z USA pierwowzoru „One City, One Book”. Inicjatywa polegała na zachęceniu do przeczytania i dyskusji nad tą samą książką jak najwięcej mieszkańców i mieszkanek danego miasta.

[am]
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl/mat. prasowe UM Gdańsk

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy