Anna Piwkowska, Małgorzata Sokorska i Andrzej Zieniewicz z nominacjami do Nagrody Norwida 2023 w kategorii „literatura”

4 lipca 2023

Ogłoszono nominowanych artystów do 22. edycji Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w kategoriach: „literatura”, „muzyka”, „sztuki plastyczne” i „teatr” za dzieło lub kreację powstałe na Mazowszu w 2022 roku. Statuetki Norwidowskie zostaną wręczone laureatom 24 września w Teatrze Polskim w Warszawie.

Kandydatów do nagrody zgłaszają: ogólnopolskie związki twórcze lub ich oddziały, uczelnie wyższe, instytucje kultury, wydawnictwa i redakcje, twórcy indywidualni, a także członkowie kapituł. Wyboru nominowanych i laureatów dokonują autorytety w poszczególnych dziedzinach sztuki, zasiadający w kapitułach Norwidowskich.

W kategorii „literatura” zgłoszeń napłynęło mniej niż w poprzednich edycjach nagrody. „Mieliśmy w tym roku dosyć ubogi plon. Zazwyczaj rozpatrywaliśmy przeszło 20 pozycji książkowych, w tym roku było tych pozycji 13 albo 14, ale za to był to plon bardzo różnorodny. Była nie tylko tradycyjnie poezja i proza, ale były również monografie, wspomnienia, książki eseistyczne, było z czego wybierać” – powiedział Marek Wawrzkiewicz, przewodniczący kapituły literackiej.

Jak dodał, ostatecznie zdecydowano, że nominacje otrzymała Anna Piwkowska za tom poetycki „Furtianie” (wyd. Znak). „Wybitny zbiór wierszy. Przypomnę, że pani Anna Piwkowska cztery lata temu już otrzymała Nagrodę im. Norwida” – zauważył Wawrzkiewicz.

Drugą nominowaną jest Małgorzata Sokorska za książkę „Upadł Buk” (wyd. Austeria). „Bardzo osobliwa, bardzo oryginalna książka. Jej osobliwość polega na tym, że to są wspomnienia o jej ojcu, wybitnym poecie i tłumaczu literatury, szczególnie anglosaskiej, Krzysztofie Boczkowskim, który był też naukowcem i medykiem” – skomentował przewodniczący kapituły. „To jest książka będąca połączeniem tych wspomnień, poezji własnej, poezji ojca i poezji poetów, którzy poświęcali wiersze Krzysztofowi Boczkowskiemu” – dodał.

Trzecią nominację otrzymał Andrzej Zieniewicz za tom esejów „Sceny biografii. Ja pisarskie w pamięci autobiograficznej” (wyd. Dom Wydawniczy Elipsa). „To jest książka która zawiera w sobie eseje o najwybitniejszych postaciach polskiej prozy, poezji, ale także i polityki, bo występuje tam nazwisko Adama Michnika. To są szkice o Gombrowiczu, Szymborskiej, Ważyku, Schulzu i wielu, wielu innych. Bardzo wybitna książka eseistyczna” – przekazał Wawrzkiewicz.

Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida wręczone zostaną 24 września w Teatrze Polskim w Warszawie. Laureaci – wyłonieni spośród nominowanych – otrzymają statuetki i nagrody pieniężne w wysokości 30 tysięcy złotych, a w przypadku laureata Nagrody „Dzieło Życia” – 40 tysięcy złotych. Nominowani do nagrody wyróżnieni zostaną imiennymi medalami okolicznościowymi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości 10 tysięcy złotych.

Od 2002 roku Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida uhonorowanych zostało 100 artystów. Byli to m.in. pisarze Ernest Bryll, Jakub Małecki, Wiesław Myśliwski i Maria Karpińska. Wiadomo już, że w tym roku Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida „Dzieło Życia” odbierze aktorka Maja Komorowska.

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy