Wiesław Myśliwski laureatem Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida

24 września 2019


W poniedziałek na Zamku Królewskim w Warszawie wręczone zostały Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. W kategorii „Literatura” uhonorowany został Wiesław Myśliwski. Najlepszą książką 2018 roku uznano „Ucho igielne”.

„Norwidowe przesłanie, jakie płynie z tej nagrody, jest mi bardzo bliskie” – wyznał Wiesław Myśliwski, odbierając statuetkę. „To Norwid moim zdaniem jest prekursorem tej literatury XX i XXI wieku, której credo, mówiąc najkrócej, brzmi: słowo i myśl. Tym bardziej dziękuję za obdarzenie tą nagrodą mojego 'Ucha igielnego'”.

Nagroda Norwida przyznawana jest przez Samorząd Województwa Mazowieckiego artystom z Mazowsza za całokształt twórczości oraz w czterech dziedzinach sztuki za dzieło lub kreację powstałe w minionym roku. W kategorii „Teatr” nagrodę otrzymała Krystyna Janda, doceniona za rolę w spektaklu „Zapiski z wygnania” Sabiny Baral, który można zobaczyć w Teatrze Polonia w Warszawie. W dziedzinie sztuk plastycznych uhonorowano malarza Leona Tarasewicza, autora wystawy „Jerozolima”, prezentowanej w warszawskiej Galerii Foksal. Muzyczny Norwid trafił do Janusza Wawrowskiego – wirtuoza skrzypiec, który odebrał statuetkę za wykonanie i rekonstrukcję „Koncertu skrzypcowego” Ludomira Różyckiego na skrzypcach Stradivariusa „Polonia”. Tegoroczną statuetkę za całokształt twórczości otrzymał Adam Myjak, rzeźbiarz i znakomity pedagog, jeden z najwybitniejszych artystów europejskich, klasyk współczesnej sztuki polskiej.

Laureaci poszczególnych kategorii otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 20 tysięcy złotych, a w przypadku laureata za całokształt – 25 tysięcy złotych. W tym roku wręczane statuetki miały nowy kształt. Ich autorem jest prof. Piotr Gawron. Zostały wykonane z brązu i osadzone na marmurowym postumencie. Przedstawiają drzewo o silnych korzeniach. Pień drzewa jest w kształcie kolumny w porządku jońskim. W koronie drzewa umieszczone są napisy: Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida 2019 (przód) i Samorząd Województwa Mazowieckiego (tył).

„Przez te 18 lat nagrodziliśmy 81 twórców, tworzących, mieszkających na Mazowszu, ludzi bez których kultura polska, kultura Mazowsza byłaby znacznie uboższa” – powiedział podczas uroczystości przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski.

Uhonorowana Nagrodą Norwida powieść „Ucho igielne” Wiesława Myśliwskiego ukazała się nakładem Wydawnictwa Zmak.

[am]
fot. Mazowiecki Instytut Kultury

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy