Jakub Małecki laureatem Nagrody Norwida za powieść „Święto ognia”

27 września 2022

Jakub Małecki został laureatem Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w kategorii „literatura”. Wyróżnienie przyznawane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego za dzieło lub kreację powstałe w 2021 roku otrzymał dzięki powieści „Święto ognia”.

Ogłaszając werdykt jury, członek kapituły literackiej Krzysztof Mrowcewicz powiedział, że autora doceniono „za wrażliwość, za wyobraźnię, za czułość”.

„Nagrodę Literacką Norwida za rok 2022 otrzymuje ten, który wie, że najważniejsze to jest umieć dobrze patrzeć” – skomentował Mrowcewicz, dodając że „Święto ognia” to „książka pełna wzruszeń, w której obserwujemy okaleczoną rodzinę, składającą się z ojca i dwóch córek. Książka, która pokazuje, że mimo że życie rani, że nie jest łatwe, że ciągle musimy się z nim zmagać, to zawsze w tym życiu można znaleźć jakiś sens, jakiś cel”.

Opublikowane nakładem Wydawnictwa Sine Qua Non „Święto ognia” Jakuba Małeckiego to kameralna opowieść o przekraczaniu granic i cenie, jaką trzeba za to zapłacić. Łucja wierzy, że przed wspomnieniami uratuje ją balet. Nastka obserwuje świat przez okno z taką uwagą, że zdarza jej się przenosić w innych ludzi. Ich ojciec coraz częściej ucieka do jedynego miejsca, w którym czuje, że naprawdę żyje. Każde z nich po swojemu obłaskawia przeszłość. Nad ekranizacją książki pracuje reżyserka Kinga Dębska.

Oprócz Jakuba Małeckiego do tegorocznej Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w kategorii „literatura” nominowani byli Michał Cichy za książkę „Do syta” (SIW Znak) oraz Piotr Stankiewicz za książkę „Pamiętam” (wyd. Relacja).

Laureat otrzymał statuetkę i nagrodę pieniężną w wysokości 30 tysięcy złotych, a nominowani wyróżnieni zostali imiennym medalem okolicznościowym oraz nagrodą pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych.

Nagroda Norwida przyznawana jest przez Samorząd Województwa Mazowieckiego artystom z Mazowsza za „Dzieło Życia” oraz w czterech dziedzinach sztuki za utwór lub kreację powstałe w minionym roku. Nagrodę „Dzieło Życia” wręczono Andrzejowi Sewerynowi, w kategorii „muzyka” wyróżnienie odebrał baryton Mariusz Godlewski za drugi tom nagrania „Pieśni” Stanisława Moniuszki („Moniuszko. Pieśni”) oraz kreację Podczaszyca w nagraniu „Hrabiny” („Moniuszko. Hrabina”), w dziedzinie sztuk plastycznych doceniono grafika, fotografa, malarza i rzeźbiarza Piotra Szulkowskiego za wystawę „Interpretacje dyscyplin olimpijskich”, zaś w kategorii „teatr” statuetkę otrzymał Krzysztof Warlikowski za reżyserię spektaklu „Odyseja. Historia dla Hollywoodu”.

„Tak naprawdę w tej nagrodzie liczy się kunszt, dzieło i to, co najbardziej wzrusza odbiorców, czyli wrażliwość i za to, za ten czas, wiele lat poświęcenia chciałbym w imieniu społeczności województwa mazowieckiego podziękować” – powiedział podczas gali Marcin Podsędek, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida uhonorowanych zostało już około 100 artystów. Są to osobowości świata sztuki, znakomici aktorzy, reżyserzy, pisarze, muzycy i plastycy. „Te sto nazwisk (…) to jest olbrzymi wkład do kultury narodowej, do kultury europejskiej, myślę że i światowej. My, jako Mazowszanie, możemy być naprawdę dumni z naszych twórców i tych w czterech dziedzinach, i tych, którzy zasłużyli na miano Nagrody 'Dzieło życia'” – oświadczył marszałek Adam Struzik, wyrażając życzenie, aby nagrodzonych twórców i ich dzieł było jak najwięcej.

[am]
fot. Mazowiecki Instytut Kultury

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy