Maria Karpińska z Nagrodą Norwida za „Żywopłoty”. Statuetkę za całokształt twórczości odebrał Józef Hen

27 września 2021

W 200. rocznicę urodzin Cypriana Norwida – w piątek 24 września – przyznane zostały już po raz dwudziesty Nagrody Samorządu Województwa Mazowieckiego im. Cypriana Kamila Norwida. W kategorii literackiej laureatką została Maria Karpińska za książkę „Żywopłoty”. Statuetkę za całokształt twórczości otrzymał wybitny pisarz, reportażysta, scenarzysta, reżyser i dramaturg Józef Hen.

Nagroda Norwida przyznawana jest przez Samorząd Województwa Mazowieckiego artystom z Mazowsza za „Dzieło Życia” oraz w czterech dziedzinach sztuki za utwór lub kreację powstałe w minionym roku. W kategorii „Literatura” statuetkę odebrała Maria Karpińska za zbiór opowiadań „Żywopłoty” opublikowany przez Wydawnictwo W.A.B. To debiutancka książka, w której laureatka kreuje bohaterów, odczuwających – podobne jak ona – lęki, rozczarowania, mających te same nadzieje i popełniających te same błędy. Odnajduje w nich samą siebie, własne niezrealizowane scenariusze i wybory, na które nie starczyło jej odwagi.

„Przeczytałem na okładce tej książki, że jest to zbiór opowiadań, a ja ją traktowałem jako bardzo przemyślaną, chytrze pomyślaną powieść” – mówił podczas gali przewodniczący kapituły nagrody, Marek Wawrzkiewicz. „Maria Karpińska napisała książkę, która nie zaleca się bujną, wartką fabułą. Napisała książkę, w której nie ma wielkich węzłów dramaturgicznych. Napisała książkę o zwyczajności, o codzienności, o ludzkich losach, książkę głęboką, mądrą i skromną, i napisaną piękną, zapomnianą polszczyzną”.

Maria Karpińska odebrała nagrodę, dziękując bliskim i wydawcy. Jak przyznała, nie spodziewała się wyróżnienia. „Pisanie książki, szczególnie tej pierwszej, przypomina monolog do pustej kartki z powracającym wciąż pytaniem, czy to wszystko ma sens. I dopiero ta sytuacja zmienia się w dialog w momencie, gdy książka wychodzi i zaczyna krążyć wśród czytelników, odbywają się spotkania autorskie i możliwość wymiany myśli na jej temat. W przypadku mojej książki 'Żywopłoty’ ten dialog był bardzo okrojony ze względu na pandemię, ponieważ wyszła parę dni przed lockdownem. I dlatego pozwalam sobie tę nagrodę traktować jako taki głos, który mówi, że warto i że ta droga literacka, którą wybrałam, ma sens” – powiedziała laureatka.

Maria Karpińska dziękuje za nagrodę (fot. Kreatyw Media)

Laureatem tegorocznej Nagrody „Dzieło Życia” został Józef Hen – jeden z najbardziej twórczych i wszechstronnych pisarzy polskich. W swoim dorobku artystycznym ma zarówno reportaże, nowele, opowiadania, prozę historyczną oraz powieści dla dorosłych i młodzieży. Jest autorem ponad 30 książek, 32 scenariuszy filmowych i teatralnych oraz czterech seriali telewizyjnych.

„Kapituła 'Dzieło Życia’ otrzymała w tym roku 21 zgłoszeń. Przyznaję, że trochę nam mina zrzedła, bo właściwie wszyscy zasługiwali na tę nagrodę. I nawet zastanawialiśmy się, czy nie apelować do Samorządu Mazowsza, żeby tych nagród było więcej. Niemniej po dokładnym przyjrzeniu się liście pan Józef Hen zdecydowanie wysuwał się na czoło i został laureatem. Chcę państwu zwrócić uwagę, że mimo, że patronem nagrody jest pisarz, wielki pisarz Cyprian Kamil Norwid, w dziejach nagrody od 2005 roku tylko dwoje pisarzy otrzymało Nagrodę 'Dzieło Życia'” – powiedziała Małgorzata Komorowska, przewodnicząca kapituły „Dzieło Życia”.

98-letni Józef Hen stawił się osobiście, by odebrać nagrodę. Dziękując za jej przyznanie, odwołał się do patrona wyróżnienia i powiedział, że widział pokój w Paryżu, w którym spędził ostatnie lata życia Cyprian Kamil Norwid. Przekazał też, że od niedawna w stolicy Francji istnieje skwer nazwany na cześć poety.

Józef Hen podczas uroczystości wręczenia Nagród Norwida (fot. Kreatyw Media)

W dziedzinie muzyki laureatką XX edycji nagrody została animatorka życia muzycznego Malina Sarnowska, autorka miniserialu „Bazylek w Sinfonii Varsovii”. W kategorii „Sztuki Plastyczne” doceniono rzeźbiarza Xawerego Wolskiego za rewitalizację dworu w Dańkowie i stworzenie na jego terenie galerii sztuki współczesnej. Statuetkę w kategorii „Teatr” otrzymała aktorka teatralna i gwiazda dużego ekranu Danuta Stenka za rolę Charlotty w spektaklu „Sonata jesienna” wystawianym w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Laureaci otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 25 tysięcy złotych, a w przypadku laureata Nagrody „Dzieło Życia” – 30 tysięcy złotych. Nominowani do nagrody wyróżnieni zostali imiennym medalem okolicznościowym oraz nagrodą pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych.

Od 2002 roku Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida uhonorowanych zostało już blisko 100 artystów. Są to osobowości świata sztuki jak: aktorzy – Gustaw Holoubek, Jan Englert, Krystyna Janda, dyrygenci – Kazimierz Kord, Jacek Kaspszyk, Łukasz Borowicz, artyści plastycy – Leon Tarasewicz, Jacek Sempoliński, Stanisław Wieczorek oraz literaci – Ernest Bryll, Henryk Bardijewski, Janusz Drzewucki i Wiesław Myśliwski. Nagrodą „Dzieło Życia” uhonorowani zostali między innymi: Danuta Szaflarska, Jan Kobuszewski, Tadeusz Konwicki, Erwin Axer, Andrzej Łapicki, Jerzy Maksymiuk, Piotr Paleczny.

Poniżej można obejrzeć galę wręczania nagród, którą prowadziła Grażyna Torbicka:

[md]
fot. główna: Kreatyw Media

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy