banner ad

39. album z przygodami Asteriksa i Obeliksa ukaże się w październiku 2021. Galów znów czeka podróż, ale będzie mniej żartów opartych na stereotypach narodowych

4 stycznia 2021

Scenarzysta Jean-Yves Ferri i rysownik Didier Conrad, czyli oficjalni kontynuatorzy komiksów o przygodach Asteriksa, utrzymują dwuletni cykl wydawniczy. Po „Córce Wercyngetoryksa” z 2019 roku zapowiadają kolejny, 39. album z serii, który ukaże się w październiku 2021 roku.

Na razie nie znamy jeszcze fabuły najnowszego tomu, ale Jean-Yves Ferri zdradził kilka wskazówek w wywiadzie udzielonym tygodnikowi „Journal du Dimanche”. „Mogę powiedzieć, że to album 'podróżniczy’, ponieważ ostatnia przygoda rozgrywała się w wiosce. Asterix i Obelix udadzą się w nowe miejsce, co – jak wiadomo – jest coraz trudniejsze, bo duet ten odwiedził już wiele krajów (od Włoch po Grecję, od Indii po Nowy Świat). Można powiedzieć, że ten kraj jako taki tak naprawdę dzisiaj nie istnieje. Ta podróż będzie okazją do lekkiej zmiany narracji. Każdy album małym kroczkiem wprowadza coś nowego. Zaś Obeliks będzie kontynuował swoją powolną ewolucję psychologiczną” – powiedział scenarzysta.

Wiadomo, że w dalekiej podróży Asteriksowi i Obeliksowi mają towarzyszyć Idefiks i Panoramiks. Jak podkreśla Jean-Yves Ferri, zmarły w marcu 2020 roku Albert Uderzo zdążył przed śmiercią dowiedzieć się, o czym będzie komiks i zaakceptować pomysł. Scenarzysta przyznał, że razem z Didierem Conradem trochę zmniejsza ilość żartów opartych na stereotypach dotyczących odwiedzanych krajów, ponieważ stało się to trudniejsze.

„W latach 60. Albert Uderzo i René Goscinny mogli śmiać się z obcokrajowców, karykaturując Anglików z ich wielkimi zębami, Greków z ich greckim profilem. Atmosfera była wyluzowana. Dzisiaj nieomal potrzebujesz słownika na biurku, by wiedzieć, z czego masz prawo żartować, a z czego nie” – przyznał Jean-Yves Ferri. „Zabawa kliszami jest częścią kodu Asteriksa. Ale nie mam nic przeciwko temu, by trochę od tego odejść. Mam to szczęście, że moje własne poczucie humoru nie prowadzi mnie do tworzenia zbyt bezpośrednich karykatur” – dodał scenarzysta.

Zapowiadany na październik 2021 roku komiks będzie już piątym albumem w serii stworzonym przez Jean-Yvesa Ferriego i Didiera Conrada. Poprzedni, „Córka Wercyngetoryksa”, był najlepiej sprzedającą się publikacją we Francji w 2019 roku, osiągając nakład 2 milionów egzemplarzy (5 milionów na całym świecie).

Poniżej możecie zobaczyć planszę z zapowiadanego na październik albumu:

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy