Reżyser „Watahy” zekranizuje „Baśń o wężowym sercu” Radka Raka

4 stycznia 2021

Uhonorowana w ubiegłym roku Nagrodą Literacką Nike powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radka Raka zostanie sfilmowana. Właśnie sprzedano prawa do ekranizacji książki. Reżyserią zajmie się Michał Gazda („Wataha”, „Belle Epoque”).

„Krytycy i recenzenci wprost podkreślali niezwykły, filmowy potencjał 'Baśni…’ (tarantinowski 'Django’ w cyrkule tarnowskim). Wraz z 'Baśnią…’ pojawiła się oto szansa na produkcję niesamowicie oryginalną, wręcz ekstatycznie atrakcyjną wizualnie, głęboką dramaturgicznie oraz – paradoksalnie – bardzo aktualną i ważną społecznie. Takiego combo nie sposób przecenić!” – mówi reżyser.

Fabuła powieści wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez Radka Raka. Śledzimy w niej losy młodego Kóby Szeli, wzrusza nas miłość, jaką obdarzyła go Żydówka Chana, czujemy razy pańskiego bata, przeżywamy zauroczenie zmysłową Malwą, wędrujemy przez krainę baśni, żeby zamieszkać we dworze i poczuć zapach krwi rabacji 1846 roku. Radek Rak napisał powieść o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce, powieść pełną rozbuchanego erotyzmu, ironii i humoru, nakarmioną mrokiem ludzkich serc. Jak ten wykreowany przez niego świat wypadnie na ekranie? Przekonamy się już wkrótce!

Opublikowana przez Wydawnictwo Powergraph „Baśń o wężowym sercu” zdobyła Nagrodę Literacką Nike 2020. Radek Rak dostał również za tę powieść Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. Dzięki tej książce jako Twórca Roku autor otrzymał też statuetkę Śląkfy Śląskiego Klubu Fantastyki.

[am]
fot. i źródło: Powergraph

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film