193 książki zakwalifikowane do 17. edycji Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius

13 lutego 2024

Wrocławski Dom Literatury przekazał, że do 17. edycji Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius zakwalifikowane zostały aż 193 książki, wśród nich jest 148 tomów, które powalczą o tytuł „Książki roku” i 45 tomów zgłoszonych w kategorii „Debiut”.

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius to jedno z najważniejszych wyróżnień literackich w kraju wręczanych poetom. Przyznawane ono jest od 2008 roku w trzech kategoriach: „Książka roku”, „Debiut” oraz za całokształt pracy twórczej. Wyboru laureatek bądź laureatów w dwóch pierwszych kategoriach dokonuje jury spośród tomów zgłoszonych i zakwalifikowanych do danej edycji.

W maju, podczas 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius, poznamy finałową siódemkę w kategorii „Książka roku” i trójkę w kategorii „Debiut” oraz nazwisko osoby, która w 2024 roku otrzyma Silesiusa za całokształt. By poznać wszystkich laureatów, będziemy musieli poczekać do 13 października, kiedy odbędzie się uroczysta gala Silesiusa oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Jak przypomina Wrocławski Dom Literatury, nagroda Silesius to prestiż – pierwszym laureatem był w końcu Tadeusz Różewicz, a wśród osób nagrodzonych znajdziemy m.in.: Stanisława Barańczaka, Piotra Sommera czy Ewę Lipską, ale istotny jest także aspekt finansowy. Do osoby odbierającej Sileusa za całokształt trafi 100 tysięcy złotych, laureat w kategorii „Książka roku” otrzyma 50 tysięcy złotych, a w kategorii „Debiut” – 15 tysięcy złotych. Z kolei finaliści mogą liczyć na wyróżnienie w wysokości 5 tysięcy złotych.

Przypomnijmy, że w 2023 roku Silesius trafił do Piotra Sommera („Książka roku”), Ivana Davydenki („Debiut”) oraz do Joanny Mueller, która odebrała nagrodę za całokształt twórczości jako najmłodsza laureatka w historii tej kategorii.

Lista książek zakwalifikowanych do Silesiusa 2024 jest dostępna tutaj. Wyboru nominowanych i laureatów dokona jury w składzie: Piotr Śliwiński (przewodniczący), Monika Glosowitz, Paweł Mackiewicz, Małgorzata Mikołajczak, Krystyna Pietrych, Paweł Próchniak i Alina Świeściak.

[md]
fot. Rafał Komorowski/Wrocławski Dom Litertaury

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy