Joanna Mueller laureatką Silesiusa 2023 za całokształt twórczości. Poznaliśmy też nominowanych w kategoriach „Debiut” i „Książka roku”

15 maja 2023

W pierwszym dniu 8. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius ogłoszono nazwisko tegorocznej laureatki Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt pracy twórczej, którą została Joanna Mueller. Poznaliśmy też tomiki nominowane w dwóch kategoriach: „Książka roku” i „Debiut”.

Joanna Mueller jest czwartą kobietą wyróżnioną Silesiusem za całokształt twórczości i najmłodszą laureatką w tej kategorii w historii wrocławskiej nagrody. Poetka dołączyła dziś do znakomitego grona twórców i twórczyń, wśród których znajdują się: Tadeusz Różewicz, Stanisław Barańczak, Piotr Sommer, Urszula Kozioł, Marcin Świetlicki, Jacek Podsiadło, Ryszard Krynicki, Bohdan Zadura czy Ewa Lipska.

Urodzona w 1979 roku w Pile, a mieszkająca w Warszawie Joanna Mueller jest poetką, eseistką, redaktorką, literaturoznawczynią i krytyczką literacką. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, naukowo zajmowała się poezją m.in. Tymoteusza Karpowicza i Wielimira Chlebnikowa. Jako poetka zadebiutowała w 2003 roku tomem „Somnambóle fantomowe”. Później wydała m.in. „Wylinki”, „intima thule”, „Waruj”, „Hista & her sista” oraz dwie książki eseistyczne: „Stratygrafie” i „Powlekać rosnące”, a nawet zbiór wierszy dla dzieci i bajkę w formie kamishibai. Jej twórczość poetycka doczekała się kilku ważnych nagród i nominacji. W 2019 roku otrzymała nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej za „Stratygrafie”, a rok później Nagrodę Literacką Czterech Kolumn za tom wierszy „Wylinki” oraz eseje „Stratygrafie”. Do wrocławskiego Silesiusa była nominowana już trzykrotnie w kategorii „Książka roku”, otrzymała też nominację do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Kojarzona z neolingwizmem sama nazywa swą twórczość archelingwizmem. Często podejmuje temat macierzyństwa i dopomina się o feminizm, który nie wyklucza matek, również tych, które zdecydowały się na wielodzietną rodzinę.

„Joanna Mueller od ponad dwudziestu lat jest bardzo silnie obecna w życiu czytelniczek i czytelników poezji. Świetny debiut, potem kolejne tomy, w których wiele działo się z językiem, głośne antologie poezji kobiet, kobiecej i nie tylko, manifesty neolingwistyczne, intrygująca krytyka poetycka, silny, a przy tym daleki od publicystyki feminizm. Joanna Mueller to tytanka pracy, cicha rewolucjonistka poetycka, a przy tym oddana opiekunka wielu poetek i poetów, nie tylko młodych, którym służy (najdosłowniej) pomocą jako akuszerka i redaktorka ich książek. Skromna, imponująca postać” – mówi o tegorocznej laureatce przewodniczący kapituły Silesiusa, Piotr Śliwiński.

Tomiki nominowane w kategorii „Książka roku” (fot. Rafał Komorowski)

Przy okazji poznaliśmy tytuły tomików, które jury nominowało do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategoriach „Książka roku” i „Debiut”. Spośród 237 nadesłanych i zakwalifikowanych do konkursu książek, z czego 54 stanowiły debiuty, kapituła wyłoniła następujące publikacje.

W kategorii „Książka roku”:

  1. Miłosz Biedrzycki „Wiosna ludzi”, wyd. Ha!art,
  2. Kamila Janiak „miłość”, wyd. WBPiCAK w Poznaniu,
  3. Natalia Malek „Obręcze”, wyd. WBPiCAK w Poznaniu,
  4. Jan Rojewski „Ocalałe 2030”, Fundacja Kontent,
  5. Piotr Sommer „Lata praktyki”, wyd. WBPiCAK w Poznaniu.

W kategorii „Debiut”:

  1. Ivan Davydenko „Halal”, wyd. papierwdole & Katalog Press,
  2. Stanisław Kalina Jaglarz „gościć sójki”, wyd. Biblioteki Śląskiej,
  3. Paweł Stasiewicz „Oprawa skórzana”, wyd. papierwdole & K.I.T. Stowarzyszenie Żywych Poetów.

Tomiki nominowane w kategorii „Debiut” (fot. Rafał Komorowski)

Wręczenie Silesiusa odbędzie się w tym samym czasie, co ceremonia przyznania innego ufundowanego przez Wrocław wyróżnienia literackiego – Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Laureatów obu nagród poznamy 14 października 2023 roku. Wspólna gala odbyła się po raz pierwszy w 2020 roku, a decyzja o połączeniu finałów nagród została podjęta z powodu pandemii. Doszło wówczas do symbolicznego scalenia dwóch najważniejszych miejskich nagród literackich, którym patronuje ten sam twórca – Johannes Scheffler, czyli właśnie Anioł Ślązak, Angelus Silesius. Organizatorzy zdecydowali się na podtrzymanie tej formuły.

Laureatka Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt otrzyma 100 tysięcy złotych. Zwycięzcy lub zwyciężczyni w kategorii „Książka roku” również wręczone zostanie 50 tysięcy złotych, natomiast osoba, która wygra w kategorii „Debiut”, może liczyć na 15 tysięcy złotych. Ponadto wszyscy nominowani otrzymają po 5 tysięcy złotych.

Książki w tym roku ocenia jury pod przewodnictwem Piotra Śliwińskiego, w którym zasiadają także: Monika Glosowitz, Paweł Mackiewicz, Małgorzata Mikołajczak, Krystyna Pietrych, Paweł Próchniak oraz Alina Świeściak. Operatorem nagrody jest Wrocławski Dom Literatury.

Odbywający się we Wrocławiu 8. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius potrwa do 21 maja. Na spotkania festiwalowe można wybrać się do klubu Proza i kilku innych lokalizacji w mieście. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy