13 godzin i 1700 osób w kolejce. Weronika Anna Marczak wzięła udział w prawdopodobnie najdłuższej sesji autografów w 75-letniej historii Empiku

2 czerwca 2023

Takiej kolejki po podpis pisarza dawno nie widziano. Jedna z dwóch sesji autografów z autorką książek young adult Weroniką Anną Marczak, zorganizowana w Warszawie w ramach Targów Książki Empiku, trwała 13 godzin i przyciągnęła 1700 osób – informuje Empik. 

Osoby przechodzące przez centrum Warszawy nie mogły się nadziwić – nie dało się nie zauważyć ogromnej, ciągnącej się przez pół kilometra kolejki młodzieży. Co zmotywowało nastolatków i ich rodziców do ustawienia się wcześnie rano i czekania tak długo? Możliwość zdobycia podpisu Weroniki Anny Marczak, nagrodzonej kilka miesięcy temu Bestsellerem Empiku dla Pisarki Roku. Jej seria „Rodzina Monet” okupuje zestawienia najpopularniejszych książek, a wydarzenie zorganizowane w ramach Targów Książki Empiku dobrze zobrazowało fenomen tej pisarki.

W Pasażu Wiecha w Warszawie stanął „Pokój Monet” – specjalne pomieszczenie zaaranżowane na pokój bohaterki cyklu, Hailie Monet. Weronika Anna Marczak dwukrotnie odwiedziła to miejsce, 17 i 27 maja, aby spotkać się z czytelnikami i podpisać im książki. Już wcześniejsze sesje autografów z pisarką na targach książki przyciągały tłumy i trwały wiele godzin. Tym razem pobito jednak rekord. Jak podkreśla Empik, sobotnia sesja była prawdopodobnie najdłuższą w 75-letniej historii sieci. Trwała 13 godzin, a w tym czasie pisarka złożyła podpisy ponad 1,7 tysiąca osobom.

„Warto podkreślić, że tak ogromne zainteresowanie wzbudziła autorka, która swoją pierwszą książkę opublikowała dopiero w październiku zeszłego roku. Kolejka wijąca się wokół Domów Towarowych Centrum w sercu Warszawy udowodniła, że młodzież w Polsce czyta na potęgę. Pokój Hailie Monet przez dwa tygodnie odwiedziło co najmniej 5,5 tysiąca osób, z czego połowa wyszła z autografem autorki” – podsumowuje Marcin Maćkiewicz, menadżer działu eventów w Empiku.

Wydarzenie zorganizowano w ramach 7. edycji Targów Książki Empiku, podczas których odbyło się łącznie ponad 30 spotkań autorskich wokół premier książkowych. W trakcie wydarzenia największym powodzeniem cieszyła się literatura young adult, której sprzedaż w ostatnim czasie znacząco rośnie. Na podium najpopularniejszych gatunków uplasowały się również książki dla dzieci i literatura obyczajowa.

Nie podano, ile dokładnie książek podpisała Weronika Anna Marczuk, ale wielu czytelników przynosiło więcej niż jeden egzemplarz książki. Być może polska autora osiągnęła nie aż tak dużo gorszy wynik od rekordzisty świata. Jak podaje Księga Rekordów Guinnessa, tytuł ten piastuje na ten moment mówca motywacyjny Vickrant Mahajan z Indii, który 30 stycznia 2016 roku podpisał 6904 egzemplarze swojej książki.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy