Paul B. Preciado interpretuje Virginię Woolf. Polski zwiastun fabularyzowanego dokumentu „Orlando – moja polityczna biografia”

2 czerwca 2023

Paul B. Preciado, hiszpański pisarz, filozof i aktywista nakręcił swój pierwszym film. „Orlando – moja polityczna biografia” to fabularyzowany dokument, który odwołuje się do ponadczasowej powieści „Orlando” Virginii Woolf.

W swym filmie Preciado, który sam jest osobą transpłciową, wychodzi z założenia, że wszystko, co stanowi o jego własnej biografii, zostało już wcześniej opisane właśnie przez Woolf, w dodatku prawie sto lat temu, w powieści „Orlando”. Reżyser zabiera więc widzów w podróż przez meandry współczesnej kultury, dekonstruując jej polityczne utopie, dekolonizując język i poszerzając społeczną reprezentację o osoby wykluczone i marginalizowane.

Preciado interpretuje pierwowzór Woolf, uwspółcześniając jego przesłanie i budując nowe konteksty: kulturowej widzialności, oporu, emancypacji. „Orlando – moja polityczna biografia” to film oszczędny w środkach, bazujący na szczątkowej i symbolicznej scenografii. Reżyser przedstawia podstawowe problemy bycia „Orlandem” we współczesnym społeczeństwie. Jego obraz ma też być manifestem wolności, radości i godności, filmowym głosem za prawem do samostanowienia, jednoznacznie opowiadającym się za kulturotwórczą siłą sztuki.

Jak przekonuje Gutek Film, „Orlando – moja polityczna biografia” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy potrzebują wsparcia w rozumieniu własnej i cudzej seksualności. „Swoim filmem Preciado przywraca godność, daje nadzieję i jednoznacznie pokazuje, jak potężnymi narzędziami społecznej zmiany stają się sztuka i kultura, kiedy tylko potrafimy właściwie je odczytać” – informuje polski dystrybutor filmu.

„Orlando – moja polityczna biografia” otworzy we wtorek 13 czerwca 2. edycję Post Pxrn Film Festival – festiwalu filmowego skupiającego się na wizualnych strategiach artystycznych dotyczących seksualności i cielesności. Reżyser spotka się z publicznością po projekcji w kinie Muranów w Warszawie.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu:

Powieść „Orlando” Virginii Woolf wznowiło w styczniu 2023 roku Wydawnictwo Literackie:

[am]


Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film