Ponad dwukrotny wzrost sprzedaży książek dla starszej młodzieży w sieci Empik

15 lutego 2023

Rośnie zainteresowanie literaturą young adult kierowaną do starszej młodzieży. Tylko w ciągu ostatniego roku sprzedaż tego typu tytułów w Empiku wzrosła ponad dwukrotnie. W odpowiedzi na tak silny trend w sklepie internetowym Empik.com i we wszystkich salonach sieci zdecydowano się wyodrębnić tę kategorię.

„Heartstopper”, „Flawless”, „Rodzina Monet” czy „Start a Fire” to tylko wybrane serie książkowe, które w ostatnim czasie przyciągnęły uwagę licznych nastolatków.

„Cieszy nas bardzo, że młodzież czyta. Widzimy to m.in. w zestawieniach książkowych Top20 na Empik.com, w których tytuły young adult stanowią aż połowę wszystkich pozycji. Modę na czytanie wśród młodych potwierdzają również dane sprzedażowe – w ciągu ostatniego roku zanotowaliśmy 150-procentowy wzrost zainteresowania książkami YA i prognozujemy, że w następnych miesiącach trend wzrostowy się utrzyma. Sukcesywnie powiększamy więc katalog o kolejne nowości – dziś jest to ok. 850 topowych pozycji” – komentuje Julia Kasicka z Empiku.

Do tej pory w wirtualnym i fizycznym katalogu sieci tego typu książki były przyporządkowane do szerszej kategorii dla młodzieży lub literatury obyczajowej. Z uwagi jednak na to, że ich popularność nie okazała się jedynie chwilową modą, postanowiono stworzyć nową kategorię „Young Adult”, w której znajdą się książki dla nastoletnich czytelników. Tytuły będą przypisywane tam według sposobu klasyfikacji wiekowej przez wydawcę. Znaczenie ma mieć również język, jakim książka jest napisana, wiek bohaterów, a także sama fabuła.

Zapowiedzią tej zmiany było włączenie „Young Adult” do kategorii nagród w ramach plebiscytu Bestsellery Empiku 2022. O popularności autorek i autorów tworzących w tym nurcie świadczy również wynik głosowania na Pisarkę/Pisarza Roku. Decydowali tutaj czytelnicy, którzy w ciągu tygodnia oddali ponad 120 tysięcy głosów na swoich faworytów w aplikacji Empik. Szansę na nagrodę mieli wszyscy twórcy nominowani w kategoriach książkowych, w tym Olga Tokarczuk, Remigiusz Mróz czy Katarzyna Bonda. Ostatecznie statuetka powędrowała do Weroniki Anny Marczak, która pisze serię o rodzinie Monet.

[am]
fot. i źródło: Empik

Tematy: , ,

Kategoria: newsy