120 książek zakwalifikowanych do Nagrody Angelus 2024

19 lutego 2024

120 książek zostało zakwalifikowanych do 19. edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus – jednego z najważniejszych i najwyższych finansowo wyróżnień literackich przyznawanych w Polsce. Laureata lub laureatkę poznamy w październiku.

Angelus to jedyna wręczana w kraju nagroda, która wskazuje i promuje najlepsze książki pisarzy pochodzących lub tworzących w krajach Europy Środkowej. Autorka bądź autor książki zwycięskiej może liczyć na gratyfikację finansową w wysokości 150 tysięcy złotych ufundowaną przez miasto Wrocław. Do nagrody zgłaszać można polskie wydania książek z 23 krajów, których literatura często nie jest szeroko znana na rodzimym rynku wydawniczym – Angelus pełni więc również rolę popularyzatorską, a wielu laureatów zyskało w naszym kraju sporą rozpoznawalność i wierne grono czytelników. Tak było chociażby z Oksaną Zabużko, Georgim Gospodinowem czy Pavolem Rankovem. Z kolei Swietłana Aleksijewicz odebrała swojego Angelusa cztery lata przed literacką Nagrodę Nobla, a polska noblista Olga Tokarczuk znalazła się w ścisłym finale Angelusa już w 2008 roku.

Jak podkreślają organizatorzy nagrody, niezwykle ważny jest również fakt, że Angelus pomaga rozpoznać, o czym aktualnie pisze się w Europie Środkowej, jakie tematy zyskują szczególną uwagę twórców i czytelników oraz jakim problemom tej części świata literatura przygląda się w danym momencie z największą uwagą. Z pewnością w najbliższych latach możemy liczyć na wyróżnienia dla książek, w których wyraźnie będą się obijać najbardziej współczesne i zajmujące nas dziś problemy regionu.

Pierwsza edycja Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus odbyła się w 2006 roku, a od 2010 przyznawany jest także Angelus za przekład – dla tłumaczy nagrodzonej książki przewidziana jest nagroda w wysokości 40 tysięcy złotych. Ponadto wszyscy autorzy, których książki znajdą się w finale (co roku o Angelusa walczy ostatecznie siedem tytułów), zostają wyróżnieni nagrodą w wysokości 5 tysięcy złotych.

Za wybór nominowanych i laureatów odpowiada jury w składzie: Martin Pollack (przewodniczący) oraz Wojciech Browarny, Kinga Dunin, Michał Nogaś, Mykoła Riabczuk, Justyna Sobolewska i Andrzej Zawada.

Pulę angelusowych wyróżnień uzupełnia Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej – upamiętniająca pierwszą przewodniczącą jury Angelusa. O tym, w czyje ręce trafia, decyduje publiczność w internetowym głosowaniu, oddając głosy na książki z finałowej siódemki. Zwyciężczyni bądź zwycięzca otrzymuje zaproszenie na trzymiesięczną rezydencję literacką we Wrocławiu.

Wszystkie osoby nagrodzone Angelusem 2024 poznamy 19 października podczas wspólnej gali Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Lista książek zakwalifikowanych dostępna jest na stronie: www.angelus.com.pl.

[md]
fot. Rafał Komorowski/Wrocławski Dom Literatury

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy