Pavol Rankov otrzymał Nagrodę Angelusa 2014

19 października 2014

nagroda-angelusa-2014-1
Słowacki pisarz Pavol Rankov podwójnym triumfatorem tegorocznej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. Jego powieść „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)” w przekładzie Tomasza Grabińskiego została uznana przez jury za najlepszą spośród siedmiu zakwalifikowanych do finału książek. Laureat otrzymał czek na 150 tysięcy złotych oraz statuetkę autorstwa Ewy Rossano.

Pavol Rankov został też laureatem przyznawanej w tym roku po raz pierwszy Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej, ustanowionej przez jury „Angelusa” w celu uczczenia pamięci zmarłej w 2013 roku Natalii Gorbaniewskiej, jego pierwszej przewodniczącej, wybitnej rosyjskiej poetki i tłumaczki, legendy ruchu dysydenckiego w ZSRR. To właśnie na powieść „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)” oddano najwięcej głosów w plebiscycie czytelników, przeprowadzonym na stronie internetowej Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”.

Nagrodę dla tłumacza w wysokości 20 tysięcy złotych ufundowaną przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu otrzymał Tomasz Grabiński, autor przekładu powieści Pavola Rankova.

nagroda-angelusa-2014-2

Pavol Rankov jest jednym z najciekawszych współczesnych pisarzy słowackich. Na co dzień pracuje jako wykładowca na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie. Jego twórczość tłumaczona była m.in. na język angielski, niemiecki, czeski, węgierski, polski, rumuński, szwedzki, japoński, hindi i arabski. Rankov jest autorem trzech zbiorów opowiadań: „S odstupom času” („Z perspektywy czasu”, 1995); „My a oni / Oni a my” („My i oni / Oni i my”, 2001); „V tesnej blízkosti” („W pobliżu”, 2004). Ich polski wybór ukazał się w 2011 r. pod tytułem „Bratysława jest mała”. W 1995 roku pisarz otrzymał prestiżową Nagrodę im. Ivana Kraski, przyznawaną debiutującym słowackim autorom. Historyczna powieść Rankova „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)” („Stalo sa prvého septembra alebo inokedy”, 2008) otrzymała w 2009 roku Europejską Nagrodę Literacką oraz kilka prestiżowych nagród słowackich (m.in. Nagroda Czytelników dziennika „SME”, Nagroda Fundacji Banku Tatra). Adaptacja powieści została wystawiona przez Słowacki Teatr Narodowy. W 2011 roku ukazała się jego najnowsza powieść „Matky” („Matki”).

Kliknij tutaj, żeby przeczytać fragment nagrodzonej powieści.

nagroda-angelusa-2014-3

fot. Joanna Jackowska

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy