Codzienność Jeda Martina na ilustracjach. Zobacz początek komiksowej adaptacji „Mapy i terytorium” Michela Houellebecqa

29 lutego 2024

Jeśli istnieje francuski pisarz, którego styl może być trudny do przeniesienia na jakiekolwiek medium, to jest nim Michel Houellebecq. Zadania stworzenia komiksowej adaptacji jednej z jego najsłynniejszych powieści, uhonorowanej Nagrodą Goncourtów „Mapy i terytorium”, podjął się Louis Paillard, znany architekt i urbanista, a prywatnie przyjaciel autora. Tak oto powstał ambitny projekt bliższy komiksowi artystycznemu niż tradycyjnej komiksowej adaptacji.

Pracując nad graficzną wersją powieści Houellebecqa, Paillard wchodzi na nowe – nomen omen – terytoria. „Louis Paillard nie stara się być spójny i ja też nigdy nie próbowałem być spójny” – przyznaje Michel Houellebecq. „Staram się, by strony powieści były jak najmocniejsze i zmieniam tyle, ile chcę. I on też zmienia swój styl” – zauważa pisarz. „Jest całkowicie wolny” – dodaje.

Komiksowa wersja „Mapy i terytorium” została wydana w formacie włoskim. Oprawiony w twardą okładkę album otwiera się jak kalendarz, a kolejne strony czyta się od góry do dołu, a nie od lewej do prawej. „Niektóre rzeczy nie przypominają niczego, co zostało zrobione wcześniej, a tutaj mamy do czynienia z czymś takim. Nie zdarza się to często w życiu” – przyznaje Houellebecq, który był zaangażowany w powstanie projektu i akceptował wszystkie plansze.

Jeśli jesteście ciekawi, jak ten artystyczny komiks, nawiązujący do sztuki współczesnej, został zrobiony, to poniżej możecie zapoznać się z pierwszymi sześcioma planszami (kliknij w grafikę, żeby powiększyć).

Louis Paillard, Michel Houellebecq „Mapa i terytorium”
Tłumaczenie: Beata Geppert
Wydawnictwo: W.A.B.
Liczba stron: 160

Opis: Pierwsza graficzna adaptacja powieści Michela Houellebecqa, za którą otrzymał nagrodę Goncourtów w 2010 roku.

Jed Martin zdobywa sławę dzięki fotografiom map Michelina. Dla niego mapa jest bardziej interesująca niż terytorium. Odnosi sukces, ale jego życie prywatne to porażka. Nie umie zbudować bliskiego związku z ojcem ani z kobietami, więc udaje, że relacje międzyludzkie niewiele dla niego znaczą. Po pewnym czasie porzuca fotografię na rzecz malarstwa. I znów święci triumfy.

Wstęp do katalogu jego wystawy indywidualnej ma przygotować sam Michel Houellebecq – popularny, choć nieprzystępny i nieprzewidywalny pisarz, niezbyt przepadający za ludźmi. W zamian Jed postanawia namalować jego portret. Między twórcami zawiązuje się nić porozumienia. Niedługo potem Houellebecq zostaje brutalnie zamordowany…

Michel Houellebecq umiejętnie wplata wątki kryminalne w melancholijno-ironiczny portret francuskiej bohemy.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: komiksy